Teknoloji

Tablet Hangi Versiyon Kullanıyor Nasıl Öğrenilir?

Yakın zamanda yeni bir tabletin sahibi olduysanız, hangi işletim sisteminin kurulu olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu makalede, tabletinizin hangi işletim sistemi çalıştığını, hem yeni uygulamalar kurmanız hem de cihazınızı doğru kullanmanız için gereken bilgileri bulmanıza yardımcı olacağız.

Yapmanız gereken ilk şey, en yaygın hatalardan kaçınmaktır: Cihazınızın markasını işletim sistemine (OS) karıştırmak. Donanım (tablet) ve yazılım (çalışmasını sağlayan işletim sistemi) iki farklı şeydir; Aynı olduklarını düşünmek, takımın ve oynadıkları oyunun aynı şeyler olduğunu söylemek gibidir.

Hangi işletim sistemlerini kullanabileceğinizi belirlemenize yardımcı olacak, işletim sisteminizin sürüm numarasını nasıl bulacağınızı da göstereceğiz. Örneğin, bazı uygulamalar yalnızca işletim sisteminin en son sürümünde tanıtılmış olabilecek bazı fonksiyonların yanı sıra en son işletim sistemi için de kullanılabilir. Şimdi, tabletler için farklı işletim sistemlerine ve sürüm numarasının nasıl tanınacağına bir göz atalım.

Tabletlerde Android Sürümü Bilgisini Öğrenme

Android

Android’de çalışan tabletler şu anda en yaygın kullanılanlardır. Google tarafından üretilen ve geliştirilen Android, Samsung Galaxy Tab 2 ve 3, Nexus 7:10 veya Kindle Fire gibi aygıtlarda (e-kitap okuyucusundan çok farklı) ve aynı zamanda diğer birçok modelde çalışıyor.

Android simgesi, soldaki resimde gördüğünüz gibi yeşil bir robot. Bu işletim sistemine sahip bir tabletiniz varsa, aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, ana ekranınızın sol üst köşesinde “Google” kelimesini görebilmeniz gerekir.

Android tablet olduğundan emin olmak için, sürüm numarasını bulmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

Yöntem 1:

Tabletinizden whatismyandroidversion.com adresine gidin. Açılan sayfada, cihazınızda yüklü olan işletim sistemi sürümünü görebilirsiniz. “Android algılanmadı” görürseniz, tabletinizde farklı bir işletim sistemi vardır.

Yöntem 2:

Cihazınızın ayarlarına gidin. Ekranın sağ alt köşesindeki saate dokunarak, ardından tekerlek simgesine (veya yatay çubuklara) dokunarak ve aynı simgeye tekrar tıklayarak Ayarlar’a erişebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda, Sola sütununu aşağı, Son öğe, Tablet Hakkında seçeneğine kadar kaydırın ve buraya tıklayın. Sağ tarafta, Android sürümü altında, cihaza yüklediğiniz Android sürümü olan bir sayı görmelisiniz.

iOS

Apple işletim sistemi iPad’e özeldir. Bu işletim sisteminin sembolü ısırılmış bir elmadır, bu yüzden cihazınızı açtığınızda bu simgeyi görürseniz, kesinlikle iOS çalıştıran bir iPad’iniz olur.

% 100 kesin olması için, aşağıdakine benzemesi gereken ana ekranı kontrol edin. İOS işletim sisteminizin sürüm numarasını bulmak için, Ayarları görebileceğiniz vites simgesine basın.

Açılan pencerede, sol sütunda Genel’in altında, sağ sütunda Hakkında’yı tıklayın. Yeni ekranın sağ tarafında Sürüm’ü arayın; sağında bir sayı göreceksiniz. Bu işletim sisteminizin sürümü olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı