Teknoloji

Taksilerde Salgından Korunmak İçin Taksipan Geliştirildi!

Koronavirüs salgını ile birlikte hepimizin hayatına sosyal mesafe terimi girmeye başladı. Salgının bulaşmasını engellemenin en iyi yolu sosyal mesafe olarak ifade ediliyor. Son dönemlerde mühendisler bu konuda yeni ürünler ve fikirler geliştirmek için harekete geçtiler. Üç Türk mühendis yapmış oldukları çalışmalar sonrasında taksilerde sosyal mesafeyi korumak ve güvenle yolculuk yapabilmek için yeni bir ürün geliştirdiler. Taksipan ismi verilen panel sayesinde taksiye binerken yaşanan endişeler ortadan kaldırılabilecek.

Sosyal mesafe günümüzde pek çok insan için artık bir refleks haline geldi. Bunun üzerine dar mesafelerde ve mecburi durumlarda nasıl korunacağı merak konusu olmuştu. Bunun üzerine taksilere binen kişilerin endişelerini giderek yeni bir panel hazırlandı.

Ön Koltuk İle Arka Koltuk Birbirlerinden Ayrılacak

Şeffaf olarak tasarlanan panelin ismi ise taksilerde kullanılması için amaçlandığı için Taksipan olarak açıklandı. Bu panel ön koltuk ile arka koltuk arasına geriliyor ve sonucuna şeffaf olması nedeniyle iletişimin tamamen kopmasına neden olmuyor. Taksi şoförünün arkada oturan yolcunun görüş açısını koruması için bir hizmet sağlıyor.

Bu panelde yolcuların hizmet sonrasında ücretlerini ödemeleri için bir para ve kredi kartı bölümü de içeriyor. Bu süreçte tasarımı sayesinde yolcu ile şoför iletişim kurabilecek. Tasarım üzerinde Türk mühendisler 1.5 ay boyunca çalıştılar. Çalışmanın verimli olması ve ihtiyaca hitap etmesi için taksicilerin de görüşleri alındı. Bun sonra sistemli olarak taksilerde kullanılması bekleniyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı