Teknoloji

Taşınabilir Portable Program Nasıl Yapılır?

Taşınabilir programlar diğer adı ile Protable program, kuruluma ihtiyaç duyulmadan tek tıklama ile çalışan uygulamalardır. Sizde taşınabilir olarak kullanmak istediğiniz programı Protable yaparak, istediğiniz bilgisayara kurabilirsiniz.

Taşınabilir Protable Program Yapmak İçin Gerekli Olan Programlar

Öncelikle bir programı katılımsız olarak kuralacak bir hale getirmek isterseniz, onu Protable, yani taşınabilir yapmanız gerekmektedir. Bunun için ihtiyacınız olan programlar;

  • 7-Zip
  • 7z SFX Builder
  • Taşınabilir Yapılacak Programın Dosyaları

Adım Adım Protable Program Yapmak

Protable yapmak istediğimiz programın kısayoluna sağ tıklayıp, dosya konumu aç diyelim. Burada Programın program files dizinin de bulunan ana dosyalarına gideceğiz.

Ardından program files içinde bulunan programın ana dizininde yer alan dosya ve klasörleri sağ tıklayıp 7-Zip programı ile arşivleme ekranını açalım. Açılan ekranda karşımıza gelen sıkıştırma seçeneklerinde ultra sıkıştırma düzeyi seçeneğini seçip tamama basalım.

Arşive eklediğimiz dosyaya sağ tıklayarak, birlikte aç veya Oppen With seçeneğini seçerek 7Z SFX Builder programını seçerek açalım. Karşımıza gelen ekran da seçenekler butonuna basarak seçenekler ekranına giriş yapalım.

Bu adımda SFX modülü olarak seçmemiz gereken yeri 7zsd_ALL olarak seçiyoruz ve Aşağıdaki SFX Modülünü kullan diyoruz. Kaydet butonuna basıyoruz.

Kaydet aşamasını tamamladıktan sonra karşımıza gelen ekranda Şimdi Çalıştır butonuna basalım. İsim kısmına dilediğimiz bir ismi yazarak .exe uzantısı ile kayıt işlemini tamamlayalım.

Dosya başlığı, Ayrıştırma başlığı gibi seçenekler arasından istediğimiz seçeneği dolduralım ve sonra ki ekranda, yükleme işlemi gerçekleştirilirken kullanıcının karşısına çıkmasını istediğiniz yazıyı yazınız. Mesela Programınız katılımsız olarak yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Son olarak yapmanız gereken program protable olarak kurulurken, hangi isimle nereye kaydedeceğini belirlemek olacaktır. Bu aşamayı da tamamlamanızın ardından işlem başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı