Teknoloji

Teknoloji Bağımlılığından Kurtulma Yöntemleri

Teknolojik cihazların günümüzde yaygınlık kazanması her ne kadar çoğu işlerimizi daha rahat yapmamıza olanak sağlıyor olsalar da bir noktadan sonra her işi teknolojik cihazlar üzerinden görmek çeşitli sorunları da neden oluyor. Bu sorunların başında ise tüm dünyada giderek artan teknoloji bağımlılığı geliyor. Güncel verilere göre ABD’de her 8 kişiden 1’si, teknolojisi bağımlısı olmuş durumda. Kişinin günlük yaşamı için ciddi sorun arz etmeye başlayan bu durumundan ise farklı kurtulma yöntemleri bulunuyor.

Teknoloji Bağımlılığını Geride Bırakın

Birçok sağlık örgütü tarafından tehlikeli bir bağımlılık olarak görülen teknoloji bağımlılığı temelde zihin sağlığı, kişilik ve çevre üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Eğer şu sorulardan birkaç tanesi olumlu ise teknoloji bağımlısı olma ihtimaliniz yüksektir;

  • İnternet kullanım sürenizi farklı bahaneler altında uzatıyor musunuz?
  • İnternet ve teknolojik cihaz kullanmaktan çok büyük hazlar mı alıyorsunuz?
  • Dijital aygıtların sizin için vazgeçilmez cihazlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?
  • Sürekli telefonunuzu ya da epostalarınızı mı kontrol ediyorsunuz?
  • Sanal dünyanın kendinizi daha iyi ifade ettiğiniz bir alan olduğunu mu sanıyorsunuz?
  • Teknolojik cihazların olmadığı yerlerde kendinizi eksik mi hissediyorsunuz?
  • İnternet kullanımınızı kısıtlamak için kendinize karşı koyduğunuz kurallar var mı?
  • Pek çok sorundan internet kullanımı ile mi kaçıyorsunuz?

Bu soruların birkaçının yanıtının olumlu olması halinde teknoloji bağımlılığı belirtileri gösteriyor olabilirsiniz. Teknoloji bağımlılığından kurtulmak için ise çeşitli önlemler bulunmaktadır. En temel önlemlerin başında ise cihazları kullanım sürenizi sınırlamaktır. Örneğin ilköğretim çağındaki çocukların bağımlı olmaması için günde sadece 45 dakika bu cihazları kullanmaları yeterli olacaktır. Aynı durum lise çağındaki çocuklar için ise günde 2 saati aşmamaktadır.

Yetişkin bir insan için ise teknolojik cihazları kullanımı sadece gerekli olduğu hallerde kullanılmalıdır. Bu durumun içine makul eğlence saatleri de dahildir. Teknolojinin sadece yerinde ve zamanında kullanıldığında son derece yararlı olduğunu ancak saatlerin harcanması ile sosyal ve psikolojik bozukluklar yaratmasına neden olarak pek çok soruna sebep olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı