Teknoloji

Teknoloji Devi Apple’dan Türkiye’ye Corona Desteği !

Yoğun mücadele içinde olduğumuz corona virüsü salgınına karşı bir çok firma önemli adımlar atmaktadır. Apple’ da corona virüsüne karşı tüm dünya ile birlikte mücadele ediyor ve destek veriyor.

Teknoloji Devi Apple’dan Corona Desteği

Tüm dünyanın ortak sorunu olan corona virüsüne karşı şirketler gerektiği zaman işbirliği yaparak birlikte hareket edebiliyor. Apple bir süre önce Google ile güçlerini birleştirerek ortak bir proje yürüteceklerini açıkladı.

Google ile ortak proje yürüten firma corona virüsüne karşı daha hızlı önlemler alabilmek için ‘ hareket verilerini ‘ paylaşmaya başlayacağını kısa bir süre önce duyurdu.

Apple, harita uygulamasındaki hareketlere göre verileri sunan bir sistem yayınladı. Bu sistem sayesinde sağlık görevlilerine faydalı analizler sunacak.

Apple, haritalar üzerinden corona virüsü testi yapılan merkezleri belirtecek. Corona testi yaptırmak isteyen vatandaşlar kendilerine en yakın merkeze gitme imkanına sahip olacak.

Apple ilk aşamada başvuruları toplayacak ve yoğunluğa göre istatistikler çıkaracak. Test merkezi olarak aktif hizmet veren yerler Apple tarafından haritalarda işaretlenecek.

Corona virüsü ile mücadelede Apple’ın atmış olduğu bu adım sayesinde test merkezine gitmeden önce haritalar üzerinden merkezin internet sitesine, telefon numarasına, adresine de kolaylıkla ulaşılacak.

Ayrıca bu sistem ile toplu taşıma , araç kullanımlarını ya da yürüyen insanların yoğun olduğu bölgeleri de tespit ederek bu bölgeler için yeni politikalar oluşturulabilir.

Apple’ın yaptığı bu sisteme benzerini Google’da yapmıştı. Apple gizliliğe önem veriyor bunun için de kullanıcıların Apple ID’ leri paylaşılmıyor ve kullanıcıların gittikleri yerlerin kaydedilmediğini de üstüne basa basa söyledi. Yani Apple kullanıcıları anonim olarak kalıyor.

Açıklanan bilgilere göre haritada ki yol tarifleri talebin yoğunluğuna göre belirlenecek.

Apple bu sistemi Türkiye’nin de kullanımına sunacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı