Teknoloji

Teknolojinin Önemli Hastalığı: Radyasyon

Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile uranyum elementi çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Uranyum elementinin neden olduğu radyasyon giderek artmış ve yaygınlaşmıştır. Bugün kullanılan cep telefonlarından bilgisayarlara kadar birçok elektronik alet radyasyon yaymaktadır. Etkileri ise hafife alınacak türden değildir. Cilt yaralanmalarından mutasyona kadar birçok alanda zarar getirmektedir.

Radyasyona Bağlı Oluşan Hastalıklar

 Günümüzde radyasyon, sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle, elektronik cihazlardan , tıbbi endüstriyel röntgen cihazlarına , nükleer reaksiyonlardan, uzaydan gelen kozmik radyasyona kadar birçok alanda görülebilmektedir.  Radyasyona maruz kalan bireyde çok sayıda hücrenin aniden ölmesi veya normal çalışmasının bozulması gibi etkenler görülebilir. Radyasyona bağlı ışınların vücuda temas ederek çok sayıda hücreyi öldürmesi ,bireyin sağlığını ciddi ölçüde etkilemektedir. Aynı zamanda hayati önem taşıyan bazı organlarda kemik iliği, dalak, kan ve üreme hücrelerinin radyasyona maruz kaldığı durumlarda daha çabuk etki gösterdiği gözlemlenmektedir. Bunun nedeni ise bu hücrelerin daha çabuk çoğalması  ve hasar gören bir hücrenin diğer hücreye bu durumu daha hızlı bulaştırmasıdır. Bu durum daha sonra tümör olarak sonuçlanabilir ve kanserojen etkisi bu şekilde ortaya çıkabilir. Radyasyona bağlı ışınların en büyük etkilerinden biri de , yüksek dozda radyasyona maruz kalmış bireylerin kan ve kan yapan organlarında tahribat oluşturmasıdır. Tahribat da anemi , lösemi , gözde katarakt, ciltte yaralanmalar,kısırlık, kanser ve en önemlisi kalıtımsal bozukluklara neden olmaktadır.Vücut tarafından alınan radyasyonun dozuna bağlı olarak hastanın iyileşme süresi ve yaşadığı hastalıkların seyri değişebilmektedir. 50 ram en küçük radyasyon dozudur. Bu kadar doza maruz kalan insanlarda çok fazla etkisi olmaz ancak yüksek doz radyasyona maruz kalan insanların bir ay ile bir yıl arasında bir tedavi süreci olmaktadır.

Radyasyon mizah dergilerinde ve bilim kurgu filmlerinde anlatılan dev karınca, dev örümcek vb. gibi bir mutasyona asla sebep olmaz. Ancak evlerimizde bulunan elektronik aletlerle iyileşme durumu var denilerek sürekli temas halinde olmak doğru bir davranış değildir. Olabildiğince radyasyonlu ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı