Teknoloji

Telif Hakkı Olmayan Müzikler Nasıl Bulunur?

Youtube videolarınız veya herhangi bir platformda kullanmak amaçlı arka plan fon müzikleri telif hakkı ihlali yapılmadan nasıl bulunur? Youtube video paylaşım platformuna yüklemeyi düşündüğünüz bir videonun arka planına müzik eklemek videonuzun kalitesini arttıracaktır. Fakat eklenecek olan müziğin hakları başka bir şahıs veya kuruma ait olabilmektedir. Bu Durum da youtube tarafından telif haklarını ihlal ettiğinizi bildiren bir uyarı mesajı alacaksınız. Aynı zamanda telif hakkı ihlali yaptığınız videoların kazançları telif hakkı sahibi ile paylaşılacaktır.

Gelişmiş bir video yükleme platformu olan youtube bu konuda kendi kütüphanesini oluşturarak büyük önlem almıştır. Yayınladığı müzik kütüphanesi ile telifsiz bir çok müzik ve efekte ulaşabilirsiniz. Genel olarak efekt kullanmak bir telif hakkı ile karşılaşmaz. Telif hakkı genellikle 15 saniyeden uzun ses ve görseller için geçerlidir.

Youtube Telifsiz Müzik ve Efekt Kütüphanesi Nasıl Kullanılır?

Youtube tarafından oluşturulmuş ve içerik oluşturuculara sunulan bu kütüphaneye herkes erişebilir.

  1. Youtube giriş yapın
  2. Video Yöneticisini Açın
  3. Oluştur Sekmesine Tıklayın
  4. Filtreleme seçeneklerini kullanarak müzik ve efekt arayın

Youtube kütüphanesinde yayınlanan telif hakkı gerektirmeyen bazı müziklere atıfta bulunmanız gerekebilir. Bu oldukça olağan bir durumdur ve kolaydır. Seçmiş olduğunuz müziğin yanında atıf gerektiği bildiriliyor ise video açıklamasına atıfta bulunmanız istenilen metni girmelisiniz. Bu metin seçtiğiniz müziğin altın da yer alacaktır.

Telifsiz Müzikler Video Nasıl Eklenir

Öncelikle müzik seçtikten sonra bunu videonuza eklemek için iki seçeneğiniz vardır. Bu yöntemlerden birincisi videoyu bilgisayarınıza indirmek ve videonuzu editlediğiniz program ile videoya eklemek olacaktır. İkincisi ise youtube video düzenleme araçları ile olacaktır. Youtube üzerinde düzenlediğiniz videoyu yeni video olarak kaydedebilir veya aynı videonun üzerine kayıtlayabilirsiniz.

Aynı zamanda seçtiğiniz müziklerin yanında bulunan yıldız butonuna basarak müzikleri favoriye ekleyebilirsiniz. Müzikler tekrar tekrar kullanılabilir. Bir kullanma limiti bulunmamaktadır. Fakat atıf gereken parçalarda, atıfta bulunmanız oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı