Teknoloji

Tencent, Halka 200 Milyon Dolar Yatırım Yapmayı Planlıyor!

The Wall Street Journal’ın duyurusuna göre Çinli teknoloji büyük adamları Tencent, Warner Music Group ile yatırım konusunda konuşmalar yapmak için hazırlanıyor. Tencent’in, plak firmasının halka arzından eski sıralar da Warner Music’ten hisse sahip olabilmek adına 200 milyon dolar yatırım yapmayı düşündüğünü herkesin içerisinde dile getirdi.

Kişi adına 23 dolar ya da 26 dolar arasında ücretlendirilmesi bilinen halka arzın firmaya 13,3 milyar dolarlık bir değer koyması dört gözle beleniyor. Yayınlanan duyuruya göre, Warner Music’in halka arzı gerçekleşirse New York Borsası’nda 2020 yılının kocaman halka arzı gerçekleşmiş olacak. Warner Music, Cardi B, Ed Sheeran ve Bruno Mars gibi popüler uluslararası sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Firma aslında şubat ayında insanlara açılma planını duyurdu, fakat Covid-19 dolayısıyla bu plan ertelenmek zorunda bırakıldı.

Lütfen okumadan geçmeyelim; Warner Music, bu yılın ilk ayların da İstanbul merkezli Doğan Müzik ya da ortaklık gerçekleştirdi ile Türkiye’de faaliyet gösterme onayı verdi.

Tencent’in firması potansiyel yatırımı hakkındaki duyuru, Tencent üstünlüğün de bir konsorsiyumun Universal Music Group’ta hemen hemen 10 milyar doları hakkında yüzde 10 hisse sahiplenmeden sonra duyuruldu. akin hakkında konuşulan konu geçen yapılan sözleşme firmasının pazar değerini 33,7 milyar dolara yükseltti ve Tencent’in U2, Drake ve Taylor Swift gibi sanatçılara iletişimine sağlamasına olanak sağladı.

Tencent’in müzik olanağı sağlayan Tencent Music Entertainment, bu yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 10 yükselişle toplam 891 milyon dolar gelir sağladı. Çin’in Spotify’ı olarak bilinen birim, şu zamanlar da 657 milyon mobil aylık aktif tüketiciye sahip olan bir de bu tüketicilerin yüzde 6’sı Tencent’in hizmetleri için aylık ödeme olanağı sağlandı.

Tencent önümüzde ki zamanlar da beş yıl içinde bulut bilişim ile yapay zeka gibi teknolojilerine de 70 milyar dolar yatırım yapmayı düşündüğünü dile getirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı