Teknoloji

Termal Macun Nedir?

Termal macun, (Isı transfer macunu, ısı macunu ya da soğutucu bileşen olarak da isimlendirilir) işlemciler pürüzsüz ve arada hiç boşluk kalmayacak şekilde birbirine yapışmış olamayacağı için bu ufak hava boşluklarını doldurarak ısı iletkenliğini arttırmak amacıyla kullanılır. Yapısından dolayı sıvı bir maddedir ve termal macun soğutucu ile bileşen arasında kalan havadan çok daha fazla iletken olduğu için bilgisayarlarda kesinlikle kullanılması gereken bir malzemedir.

Isı İletken Türleri Nelerdir?

-Seramik tabanlı termal macun, iyi bir ısı iletkenliğine sahiptir ve seramik tozundan oluşur. En sık kullanılan seramikler; çinko oksit, alüminyum oksit ve berilyum oksit. Bu sermaiklerin hepsi beyaz toz halindedir. Termal macun da bunlardan oluştuğu için beyaz renktedir.

  • Metal tabanlı termal macun, katı metal parçacıklar içerir. İçersinde metal bulundurduğu için seramik tabanlı macundan daha iyi bir ısı iletkenliğine sahiptir ve fiyatı da seramik tabanlı macuna göre daha pahalıdır.
  • Karbon tabanlı macun: Elmas tozu kullanan karbon tabanlı iletkenlere dayalı termal macunlardır. Diğer ikisine göre daha iyi bir ısı iletkenliğine sahiptirler ve fiyatları da diğer ikisine göre daha pahalıdır.
  • Sıvı metal tabanlı termal macunlar galyumun sıvı metal alaşımlarından yapılmaktadır ve nadir bulunurlar.

Yukarıdaki tüm bileşenler ısıyı havadan daha iyi iletir, fakat metala göre iletkenlikleri hepsinin daha kötüdür. Termal macun kullanımında amaç soğutucu ve bileşen arasında bir tabaka yaratmak değil arada bulunan hava boşluklarını doldurmak bu sayede ısı iletkenliğini arttırmaktır. Eğer arada bir macun tabakası oluşturulsaydı soğutucunun bileşen üzerindeki etkisi azalırdı. Bu sebeple termal macun pürüzlü ve düz olmayan yüzeylerde kullanılır. Pürüzsüz yüzeylerde kullanım gerektirmez.

Termal Macunun Kullanım Amacı Nedir?

Termal macun, bilgisayar endüstrisinde yarı iletken bileşenden ısıyı uzaklaştırmak ve bileşenle soğutucu arasında iletkenliği sağlamak için kullanılır. Bu bağlamda bir nevi soğutucuya yardımcı olma görevi vardır. Üretim teknolojisinde ki kısıtlamalardan ve mükemmel üretim olmamasından dolayı bileşenlerin yüzeylerinde pürüzler meydana gelir. Çıplak gözle görünmeyen bu makine kusurlarından dolayı termal macun kullanılır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı