Teknoloji

Tesla Model X Bisikletli İnsan Gücüyle Şarj Edildi

Tesla, günümüz teknolojik elektrikli otomobillerin en başında geliyor. Elektrikli araçlar doğa ile dost olmasıyla da ilgi çekiyor, çevre kirliliğinin önüne geçmeyi hedeflediği için neredeyse tüm otomobil üretici şirketlerinin odak noktası haline geldi. Tesla şirketinin elektrikli otomobil üretiminde birçok gelişmeye yönelik çalışması bulunuyor.

İki Çevre Dostu Araç Arasındaki Güç Alışverişi

İki tekerleği ve pedalı olan ve hiç bir motor sistemine bağlı olmayan, tamamiyle insan gücüne dayalı olan bisiklet ile elektrikli bir aracın şarj edilmesi bisiklet tutkunlarını da harekete geçirdi. Bir grup bisikletçi bu deneyi gerçekleştirmek için bisikletlerinin başına geçti. Eğlenceli görüntülerin ortaya çıkmasına vesile oldular.

Bisikletçilerin elektrikli bir aracı şarj edebilmesi bir çok açıdan farklı tutkulara sahip kişileri ortak paydada birleştirirken elektrikli araçların enerji ve çevre dostu olduğunu bize bir kez daha kanıtlamış oldular. Teknoloji, otomobil ve Çevre tutkunu insanlar üzerinde  büyük ses getirdi ve hepsini tek bir yere toplamayı başardı. 9(dokuz) bisikletçi ve 9(dokuz) sabit bisikletle gerçekleştirilen bu başarının arkasında Finlandiyalı mucit Janne Käpylehto bulunuyor. Elektrikli araçları çalıştırabilen birçok gerecin yanında insan gücünün de kullanılabileceğini göstermiş ve kanıtlamış oldu. Janne Käpylehto, bir televizyon programı vasıtasıyla iki çevre dostu araç arasındaki güç alışveriş sistemine ait görüntüleri sergileyerek tanıttı.

Janne Käpylehto’ nun öncülüğünde başlayan bu hareket sonucu bisikletçiler yeni bir rekora imza attılar. Bisikletçilerin 20 dakika süren pedal hareketlerinin sonucunda bir elektrikli aracın en iyi şekilde şarj olabileceğini göstermiş oldular. Yalnızca 9 bisikletçinin pedal hareketleriyle araç için yeterince enerji sağladılar. 9 sabit bisiklet ve onu kullanan 9 bisikletçinin 20 dakika süren eğlenceli ve sportif kullanımından 2 kilometre yol gidebilecek kadar enerji ürettiler. bu da 1kW güç demek oluyor. Elde ettikleri bu güç ile yeni rekoru ellerinde tutuyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı