Teknoloji

Text Dosyasını ( txt ) Nasıl Şifrelenir?

Geçmişten bugüne sıklıkla kullanılan ve neredeyse en eski işletim sistemlerinde dahi bulunan not defteri ile yazılan ve kayıtlanan dosyalar .txt uzanlı olmaktadır. Pratik bir şekilde not veya kaydetmek istediğimiz şeyleri yazabileceğimiz bu nesne zaman zaman kişisel bilgilerimizi veya diğer kişilerin erişmemesi gereken bilgileri içerebilir. Bu durumda text dosyası şifreleme konusunda bilgi sahibi olmanız sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır. Text dosyaları bir program yardımı ile şifre koyulabilir.

Metinleri iki şekilde şifreleye bilirsiniz. Birinci şifreleme yöntemi dosya açılırken parola sormasını gerektiren şifreleme yöntemidir. İkinci şifreleme yöntemi ise metni anlamsız bir hale getiren, ne yazdığı anlaşılmayan bir şifreleme yöntemidir. İkinci şifreleme yöntemi kodlarını gizlemek tarafından genellikle yazılımcılar tarafından kullanılır. VSEncryptor bu iş için oldukça uygun bir yazılımdır. Hem dosyanızı hem metninizi şifrelemek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz olması, bu programın tercih edilmesi için önemli sebepler arasında yer almaktadır.

Text dosyalarına koyduğunuz şifreleri unutmanız durumunda bu dosyayı açmanız imkansız hale gelecektir. Bu sebepten dosyaya şifre koymadan önce şifreyi iyice öğrenmeli ve unutmamanız gerekir. Unutkan bir yapınız olması durumunda, şifreyi bir yere not alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı