Teknoloji

Ttnet AKK Sorgulama Nasıl Yapılır?

AKK Nedir? AKK ne anlama gelir? AKK (Adil kullanım kotası), belirli bir internet kullanımından sonra internet hızını düşürülmesi ve ay sonuna kadar düşük hızla devam edilmesi olayıdır. Birkaç sene öncesine kadar her pakette bulunan AKK’den ötürü insanlarımız ve özellikle de oyun oynayan gençler bu durumdan oldukça şikayetçiydi. AKK’nin kaldırılması adına çeşitli platformlarda imzalar toplandı ve nihayet AKK’nin kaldıralacağı açıklaması yapıldı. Birkaç senedir AKK’siz internetin keyfini çıkartıyoruz. Fakat bazı paketlerde yine AKK uygulanmaya devam edilmektedir. Bu da bütçe ile orantılı bir şekilde gerçekleşmekte. AKK’li paketler kotası olmayan paketlere nazaran daha ucuzdur. O yüzden abonelerin bir kısmı AKK’li interneti tercih etmektedir. Peki Adil Kullanım Kotası nasıl sorgulanır? Adil Kullanım Kotası’nı nasıl kontrol ederiz? Bu ve bunun gibi birçok Adil Kullanım Kotası’nı ilgilendiren sorguların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz. O halde başlayalım.

En fazla internet hizmeti veren 3 şirketten biri olan ttnet’ten hizmet alıyorsanız ve aldığınız bu hizmet adil kullanım kotasına bağlı ise bu yazı size fayda sağlayabilir. Adil kullanım kotanızı sorgulayarak kotanızın ne kadar kaldığını öğrenebilir ve interneti akk’ye takılmadan ölçülü bir şekilde kullanma olanağına erişebilirsiniz. Ttnet ile Türktelekomun birleştirildiğini duymuşsunuzdur. Bu yüzden ttnet ile ilgili kota sorgulaması yapmak istiyorsanız bunu Türktelekom’un sitesi üzerinden gerçekleştirmeniz gerekecektir. Size vereceğimiz internet adresine  https://onlineislemmerkezi.ttnet.com.tr/ttnetwsci/login.do girerek gerekli sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Sİteye girdiğinizde karşınıza çıkan menüden “Evde İnternet Müşterisiyim” yazılı butona basınız. Daha sonra sizden cep telefonu veya e posta adresi ile sisteme giriş yapmanız istenecektir. Şifrenizi yazarak sisteme giriş yapınız. Kotanızı rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.

Kotam Dolarsa Ne Olacak?

Adil Kullanım Kotası’nı kontrol ettiniz ve kotanızın dolmasına çok az kaldığını gördünüz. Endişelenmeyin, ay sonuna kadar normalde kullandığınız hızdan daha düşük bir hız ile yine internete bağlanabilirsiniz. Bir sonraki ayın ilk gününde internet hızınız eski haline dönecektir. Ortalama olarak 20 mbps hız ile bağlandığınızı varsayalım. Eğer adil kullanım kotasını doldurursanız bu hız 3mbps’a düşecektir ve diğer ay tekrardan 20 mbps hızı ile bağlanmaya devam edeceksiniz. Kullanım kotasını dikkatli bir şekilde kullandığınız takdirde kotayı doldurmadan ay sonunu getirebilmeniz mümkün. Eğer bu durumdan memnun değilseniz adil kullanım kotası olmayan paketlere de geçiş yapabilirsiniz.

Adil kullanım kotası dahilinde, kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir. İzin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır. Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 10 GB’lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps’a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 3 mbps hız kullanır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı