Teknoloji

TTnet Hız Testi Ne İçin Yapılır?

İnternet hızınızın düşük olduğunu mu düşünüyorsunuz? Satın aldığınız pakette ki hızı alamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Ya da internet hızınızı merak mı ediyorsunuz? İnternet hızınızı öğrenmek ve hız testinde çıkan sonuçların ne anlama geldiğini yazımızda bulabilirsiniz.

TTnet Hız Testi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hız testinin sonuçlarını en doğru şekide öğrenebilmek için öncelikle yapmanız gereken şeyler şunlar;

-Doğru sonucu alabilmeniz için hız testi sayfası haricindeki bütün internet sayfalarını kapatmanız gerekmektedir.

-Hız testini yaptığınız cihazınızda (bilgisayar/akıllı telefon) çalışan diğer uygulamaları kapatmanız gerekmektedir

-Eğer hız testini bilgisayarınızdan yapıyorsanız bilgisayarınızın modeme olan uzaklığından ötürü hız performansı değişebilir. En doğru sonucu alabilmek için  bilgisayarınızı ethernet kablosuyla modeme bağlamanızı tavsiye ediyorum.

-Son olarak hız testini yaptığınız sırada modeminize bağlı diğer cihazlarda sonucu etkileyebilir.

TTnet Hız Testi Nereden Yapılır?

Bilgisayarınızda/mobil cihazınızda açık diğer internet sayfalarını kapattıktan sonra tarayıcınızdan burada belirtilen linkten TTnet hız testinizi yapabilirsiniz. https://hiztesti.turktelekom.com.tr/

Hız Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

İndirme (Download) Hızı

İnternet hızını öğrenmek isteyenler için bakması gereken en önemli değer Download hızı yani indirme hızıdır. İnternet paketlerinin hızını ve bu doğrultuda fiyatlarını belirleyen değer paketin download hızıdır. Bu değer genellikle yükleme hızınızdan (upload) daha yüksek bi değerde oluyor ve internetiniz üzerinden indirme işlemlerinizi ne hızda gerçekleşeceğini gösteriyor. Kısacası bu rakam ne kadar yüksekse intrnet hızınız o kadar yüksek anlamına gelir.

Yükleme (Upload) Hızı

Eğer internetten herhangi bir şey yüklemek isterseniz Upload (yükleme) hızı değerine bakmak gerekiyor. İnternet paketlerinde Upload hızı download hızına göre genellikle daha düşük bir şekilde satılır.

Jitter Değeri ( Gecikme) milisaniye cinsinden (Ms)

Bu değer genellikle video görüşmelerinde ve canlı bağlantılarda önem kazanır. İnternetinizin gecikme değeri ne kadar yüksekse o kadar kötüdür.

Ping

Ping ne kadar yüksekse internetiniz o kadar kötüdür. Bu değer özellikle download ve upload hızının önemli olmadığı durumlarda yani video oyunlarda internetinizin ne kadar iyi olduğunu gösterir. Ping değeri belli bir rakamın üzerine çıktığında neredeyse oynadığınız oyundan hiç verim alamayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı