Teknoloji

Türk Mühendislerin Eseri Uçan Vatoz 2023 Yılında Havalanacak

Bir süredir Türk mühendislerin ve özel ekiplerin kendi aralarında birleşerek tasarlamış oldukları, ekip yolcu ve kargo taşıma amaçlı olarak kullanılabilecek olan hidrojen yakıt pili ve plazma akışkanlar kontrolü kullanan elektrikli dikey iniş kalkışlı vatoza benzeyen uçan kanatlar oldukça dikkat çekiyor. Türk mühendislerin ve ekiplerin bu süreç üzerinde uzun zamandır çalıştıkları biliniyor.

Sistemin ne zaman hayata geçeceği uzun zamandır en çok merak edilen konular arasında yer alıyordu. Bunun üzerine şirket tarafından öncelikli olarak 2021 yılının sonuna kadar keşif ve küçük paket teslimatları yapması için İHA sistemlerini hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Uçan Vatozun Özellikleri Neler?

Bir mini İHA olması bekleniyor. Bunun ardından 6 ile 11 azami kalkış ağırlığının bulunduğu ifade edildi. Aynı zamanda iki ile 4 kilo arasında faydalı yük kapasitesinin bulunması amaçlanıyor. Kanat açıklıkları göz önünde bulundurulduğu zaman dikey iniş kalkış özelliklerini de bünyesinde taşıdığı ifade ediliyor.

Yeni üretimlerin iki farklı modelinin bulunduğu ifade edildi. Bir tanesinin ise daha fazla yük kapasitesinin olduğu belirlendi. İkinci modelde 11 ile 18 kilo azami kalkış ağırlığı bulunuyor. Faydalı yük kapasitesinin ise 4 ile 8 kilo aralığında bulunması bekleniyor. Yakıt olarak ise kilo başına 325 watt enerji sağladığı ifade edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı