Teknoloji

Türk Telekom Hız Testi

İnternet hızı, sosyal medya kullanımından tutunda oynadığınız oyunlara kadar pek çok yerde performansımızı etkileyren bir unsurdur. Eğer hızınız yavaş ise oyunlarda yeteri kadar başarı sağlayamaz ve eğlenemezsiniz. İnternet üzerinde hareket hızınız yavaş olur ve bu durum bir süre sonra bunalıma girmenize sebebiyet verir. İnternet hızını arttırmak için birçok yöntemden bahsediliyor. Peki ya internet hızı tam olarak nedir? Çeşitleri nelerdir? Türk Telekom internet hız testi uygulaması ne işe yarar? Bu soruların cevaplarını vereceğiz. Vakit kaybetmeden Türk Telekom ve sunmuş olduğu hız testi hizmetini sizlere anlatalım.

İlk olarak internet hızının ayrılmış olduğu kollardan bahsedelim. Bunlar indirme hızı ve yükleme hızıdır. Her iki hızın düşüklüğü veya yüksekliği teknolojik cihazlarla internete bağlandığınızda yapacağınız işlemleri doğrudan etkilemektedir. İndirme hızı en fazla kullanılan hız türüdür. Google’da arama yaparken, oyun oynarken bu hızdan faydalanırız. Sosyal medyada sörf yaparken ve insanlarla sohbet ederken yine bu hız gücü bize olanak sağlar. Yükleme hızı ise adından da anlaşılacağı üzere; internete, bir web sitesine yükleyeceğiniz her türlü dosya ve videoyu yükleme hızınızı belirler. Genellikle indirme hızına daha fazla ihtiyaç duyulurken yükleme hızı ise internet üzerinden yayın yapan kullanıcılar için olmazsa olmazdır.

Türk Telekom Hız Testi ile Ne Yapabilirsiniz?

Türk Telekom’un sunmuş olduğu bu uygulama ile internet hızının kaç mbps olduğunu hem yükleme hem de indirme bazında öğrenebilirsiniz. Uygulamaya girdikten sonra size en yakın lokasyonu seçerek ve açıkta olan tüm uygulamaları, sekmeleri kapatarak testi ölçmeye başlayabilirsiniz. Uygulama ve sekmeleri kapatmamızın nedeni internetinizin hızını net olarak ölçmemizdir. Aksi takdirde normalden daha düşük bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu hız testi ile kullanmakta olduğunuz hızı görerek internet hızınızda gerçekten bir hız problemi olup olmadığını veya alt yapıda herhangi bir sıkıntı yaşanıp yaşanmadığını öğrenme olanağına erişirsiniz. https://hiztesti.turktelekom.com.tr/  adresine girerek hız testini başlatabilirsiniz. Eğer Türk Telekom abonesi iseniz hız testi ile ilgili doğabilecek her türlü sorunu türktelekom destek hattını arayarak çözebilirsiniz. Türk Telekom abonesi değilseniz abonelik aldığınız şirketin destek numarasını aramalısınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı