GündemTeknoloji

Türkiye, 5G Teknolojisine Ne Zaman Geçecek?

Türkiye’de kullanıma başlamak için heyecan ile beklenen teknolojiler arasında tabi ki de 5G bulunmaktadır.

Geçtiğimiz zamanlarda oldukça fazla gündem konusu olan 5G için merak edilen sorular mevcut.Geçtiğimiz zamanlarda sıkça sorulan Türkiye 5G teknolojisini kullanmaya ne zaman geçecek? sorusunun cevabı bu kez ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü olan Metin Balcı tarafından yanıtlandı.

Türkiye 5G Teknolojisine Geçecek Mi? Geçecekse Ne Zaman Geçecek?

2018 de TÜBİTAK projesi çerçevesinde Aselsan ve Turkcell iki şirket birlikte 5G baz istasyonu için ortak çalışmalara başladıklarını söyleyen Metin Balcı, yapmış oldukları çalışmaların yine TÜBİTAK tarafından desteklenen Uçtan Uca Yerli Milli 5G (UUYM5G) Projesi çerçevesinde çalışmaların da birleştirildiğini belirtti.

UUYM5G projesinin tamamlanmasından sonra 2021 yılında ise TÜBİTAK’ın 5G Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) isimli projenin başlatılacağı planlar arasında yer alıyor.Uçtan Uca Yerli Milli 5G (UUYM5G) Projesi’nin hedefi ise ülkemizde yapılan 5G çalışmalarının kolay bir şekilde ürünleşme aşamasına geçişinin kolay olmasıdır.

5G teknolojisinde bulunan farklı birimlerini geliştirmek amacı ile çalışmalarını, hız kesmeden devam ettiklerini dile getirmekte olan Metin Balcı, “MAYA, 5G teknolojisine hazır hale gelen bir ürün olarak sahada bulunmakta ve 5G radyo ve çekirdek şebekemizin de hazır olması 2021 yılının ortalarına doğru olacağını düşünmekteyiz’’ ifadelerine yer verdi.

Metin Balcı açıklamalarının devamında 5G teknolojisini kullanmayı sabırsızlıkla bekleyen kullanıcılara tarih konusundan bahsederek şu ifadelere yer verdi “5G teknolojisi için yapmış olduğumuz çalışmalarımızın 2020 yılında farklı aşamalarda test ve gösteriminin yapılmasından sonra 2021 yılında ise saha testlerinin yapılmasını ve 2022 yılında ise operatörlerimiz tarafından kullanıcıların beğenisine sunulmasını hedefliyoruz.

5G Teknolojisi Nedir?

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olarak bilinmektedir. 5G daha hızlı bir iletişim sağlamak için farklı frekansları kullanmakta olan bir sistemdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı