Teknoloji

Türkiye, Basın Özgürlüğü Sıralamasında Yükselme Kaydetti!

Türkiye, Tüm sınırların ötesindeki Gazeteci örgütlerinin Dünya Basın Özgürlüğüne göre ortalama sırası bu yıl 180 ülke arasından 154’üncü sıraya ilerleyerek yer aldı.Raporun detaylarında ise Türkiye’de internet üzerinden uygulanan sansürlerin arttığı vurgulanmaktadır.

Sınır tanımayan Gazetecilerin örgütü RSF, dünya üzerindeki 180 ülkedeki basın özgürlüklerinin durumlarını kontrol altına aldığında 2020 Dünya Basın Özgürlüğü İstatistiklerini kamuya açıklamış durumda.Türkiye ise en arka sıralarda 154’üncü sırada yerini almış oldu.                                                                                   Geçen yıl 157’nci sırada yer aldığı gibi bu yıl 3 sıra yükseldiği kayda alındı.

Sss

DW Türkçe’nin yapmış olduğu bir habere göre; raporda, Türkiye’de bulunan gazeteci sayısında geçen yıl az bir gerileme görülmüş olsa da dünya genelinde hala en fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu ülkelerden birisi de Türkiye olduğu kayda geçti.Türkiye’de bulunan internet medyasına yönelik sansürlerin arttığının altı çizilen raporda, RSF’nin ortak kuruluşu Bianet’in verilerine göre 2019 yılında en az 586 haberin internet üzerinden sansürlendiği vurgulanmış oldu.

NORVEÇ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BAŞI ÇEKİYOR

RSF’nin listesinde her zaman olduğu gibi basın özgürlüğü sıralamasının başında Norveç dördüncü kez başı çekti.Norveç’i Finlandiye ve Danimarka izlemeye devam ediyor.Sıralamanın sonunda ise 180’inci sırada bulunan Kuzey Kore bulunmaktadır.Kuzey kore son sırayı bu yıl geçen yılın ortalamasına göre Türkmenistan’dan devralmış durumda.Listede Eritre 178 ile Çin 177’inci sırada yer aldı.

RSF’nin raporlarında “Diktatörlükler, otoriteler ile popülist rejimleri ne denli olursa olsun bağımsız bilgileri baskı altına almayı arttırarak sürdürüyor” değerlendirmelerine yer vermiş oldu. RSF, “Bu eğilimin en kötü senaryosunun olduğu ülkeler” olarak da çok sayıda bulunan basın mensuplarının gazetecilik yapması sebebiyle cezaevinde olduğu Çin, Suudi Arabistan ve Mısır’ı sıralamış oldu.

YALAN HABERLE MÜCADELE’ BAHANE OLARAK KULLANMAKTA!

Raporun detaylarında bir çok ülkenin basın özgürlüğünün yalan haberlerden korunmak, mücadele etmek bahane edilerek kısıtlamaların gerçekleştiği kaydedildi. Benin ve Singapur bu durumlara örnek olarak gösterilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı