TeknolojiYaşam

Türkiye’de Netflix Trafiği Yüzde 25 Azaltılacak

Popüler film ve dizi platformlarından birisi olan Netflix son dönemlerde çeşitli gelişmelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Corona virüs salgını sebebiyle pek çok insanın evde olması sebebiyle Netflix trafiği büyük oranda arttı. Türkiye’de de trafiğin ve kullanıcı sayısının büyük oranda arttığı açıklandı. Netflix bu süreçte Türkiye’de internet altyapısını rahatlatmak için yeni bir karar aldı. Telekomünikasyon ağları üzerinden internet sıkıntısı yaşanmaya başlamıştı. Netflix bu süreçte Türkiye’de trafiğin yüzde 25 oranında azaltılmasını planlıyor.

Dünya genelinde corona virüs teşhisi konulan 500 binden fazla insan bulunuyor. 20 binden fazla insanın ise hayatını kaybettiği öğrenildi. Milyonlarca insan salgının yayılmasını engellemek için dünya genelinde evlerde kalırken film ve dizi izleyerek zaman geçiriyorlar. Netflix gibi çevrimiçi film ve dizi platformları son dönemlerde her zamankinden daha popüler oldu.

Netflix’ten Büyük Karar

Türkiye’de son dönemlerde evde kalan insan sayısı arttıkça internet ağında yaşanan bazı kesintiler ve yavaşlamalar gündeme gelmeye başladı. Telekomünikasyon ağları üzerinden Netflix trafiğinin yüzde 25 oranında azaltılması amaçlanıyor. Bu konuda Netflix’ten resmi bir açıklama geldi. Yapılacak olan düzenlemenin görüntü kalitesinde herhangi bir soruna neden olmayacağının da garantisi verildi.

Yapılacak olan kısıtlama 30 gün süreyle geçerli olacak. Ancak üyelerin geçerli olan plan çerçevesinde görüntü kalitelerini seçmeleri ve aynı kalitede devam etmeleri planlanıyor. Bu plan sayesinde telekomünikasyon ağları üzerinden ciddi bir rahatlamanın yaşanması amaçlanıyor. Netflix sosyal izolasyona verdiği desteği göstermek için ‘Spoiler Billboard’ adı verilen bir sosyal kampanya başlattığını da duyurdu. Böylece müşterilerini evde tutmayı amaçlıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı