Teknoloji

Türkiye’nin 5G Teknolojisine 2021 Yılında Geçeceği Açıklandı!

5G teknolojileri tüm dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de heyecanlandırmaya devam ediyor. Bu süreç içerisinde teknolojinin Türkiye’de ne zaman kullanıma geçeceği merak konusu haline gelmişti. Sıkça sorulan 5G teknolojisi için ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı konu hakkında merak edilen cevapları verdi.

2021 Tarihi Hedef Gösteriliyor!

2018 yılında bir TÜBİTAK projesi olarak Aselsan ve Turkcell ile çalışmalara başlandığı ve 5G baz istasyonu için gereken düzenin yapılmaya başlandığının altı çizildi. Yeni yapılan çalışmaların yine TÜBİTAK tarafından desteklenen uçtan uca yerli milli 5G projesi için beklenen çalışmaların başladığı ve devam ettiği ifade edildi.

Projenin başarılı bir şekilde sona erdirilmesinin ardından 2021 yılı için TÜBİTAK 5G Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması projesinin başlatılması için geri sayım başlamış olacak. Bu projenin altında yatan sebep ise 5G çalışmalarının ürünleşme süreci içerisinde hayatı daha kolay hale getirmek olarak ifade ediliyor. Balcı konu hakkında önemli değerlendirmeler de bulundu. Açıklamalarında ‘MAYA bu süreç içerisinde 5G teknolojisine hazır bir ürün olarak sahada yerini almış durumda 5G radyo ve çekirdek şebekemizi de 2021 yılının ortasında hizmete sokmuş olacağız’ dedi

2021 yılı için hedef gösterilirken tarih konusunda net açıklamalar yapılmadı. Bu süreçte 2020 yılının sonuna doğru çeşitli test aşamalarının başlaması, 2021 yılında da sahalarda testlerin gerçekleşmesi bekleniyor. 5G teknolojisinin 2022 yılında tüm operatörler tarafından kullanıma sunulacak gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı