Teknoloji

Türkiye’nin Koronafobisi mi Var?

Üsküdar Üniversitesi’nin yapacak olduğu proje 81 ili kapsayacak. Online araştırma ile yapılacak olan projenin amacı Türkiye’nin Koronafobi haritasını çıkarmaktır. Projenin başında Epidemiyolojik Araştırmalar Çalışma Grubu bulunuyor.

Koronofobi Çalışması Nasıl Yapılacak?


Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar ve Uygulamalı Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Ünübol’un önderlik yaptığı bu çalışmada Koronovirüsün neden olduğu Covid-19 ile salgını ilgili kişilerin endişelerini, duygularını, stres düzeyleri incelenecektir.


Türkiye geneli yapılacak olan bu çalışma da 70 soru ile Türkiye’nin koronafobi sorununun olup olmadığı ortaya çıkacak.

Bu Çalışmaya Kimler Katılabilir?


Türkiye’nin farklı yerlerinden 20 bin kişinin katılımı ile yapılacak araştırmada, katılımcıların kimlik bilgilerini ya da kişisel her hangi bir bilgisi alınmayacaktır. Çalışma da 70 soru bulunuyor ve ortalama 15 dakika gibi bir sürede bitiyor.

Test Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

İstenilen test sayısına ulaşıldıktan sonra araştırma sonunda toplanan veriler, küme olarak analizi yapılacak ve sonuçlar online basın toplantısı ile vatandaşlara duyurulacaktır.

Yapılan çalışmanın doğru bilgileri yansıtması için tüm soruların tam cevaplanması önemlidir. Katılımcıların tüm sorulara kişisel cevaplarını vermeleri çalışmanın doğru sonuçlar vermesi için önemlidir.


Türkiye’nin Koronafobi Haritası
Araştırması Koordinatörlüğünü yapan Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar ve Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Ünübol, katılımcıların testi yapmaktan korkmamaları gerektiğini, testi yaparken anonim bir şekilde çözeceklerini tekrar belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı