Teknoloji

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Popülaritesi günden güne artan Twitch kendi ünlülerini doğuruyor. 2006 yılında kurulan sosyal medya platformu son dönemlerde en çok takip edilen oyun meraklıların yanı sıra yayıncıların popülaritesiyle merak etmeyenlerin de artık merak edip yayınları izlediği Twitch ’te öne çıkan isimler sanal alemin ünlüleri arasında yer almaya başladı. 

Twitch Nedir?

Twitch tv oyun severlerin oynadıkları oyunları canlı yayından izleyiciyle buluşturdukları bir web sitesi. Oyun videoları dışında her türlü eğlenceli yayını da bünyesinde barındıran Twitch abone sayısı her gün yükselen etkili bir sosyal medya platformu.

Yayıncıların yaptığı yayınlar beğenildiği taktirde izleyiciler yayın bağışı yapabiliyor. Dünyanın birçok yerinde bu web sitesi üzerinden bağışlarla kazanç elde ederken Türkiye’deki Twitch yayıncıları izleyicilerinden bağış alamamaktan şikayetçi. Ancak platformdaki popüler yayıncılar buradaki popülaritelerini kullanarak reklamlardan bir gelir elde edebiliyor.  Beş bin abone sınırını aştığınızda Twitch ’e ortaklık teklifinde bulunabiliyorsunuz. Eğer teklifiniz onaylanırsa hesabınızda ‘’subscriber’’ butonu ekleniyor. Sonrasında iyi bir izleyici kitlenizde varsa yaklaşık 5 dolar karşılığında kanalınıza abone olan kullanıcılardan ortaklığınız dahilinde size bu ödeneğin bir kısmını vererek aboneliklerden dolayısıyla izlenirliğinizde kazanç elde edebilirsiniz. Popüler Twitch yayıncılarının 15 bin TL ve 40 bin TL arasında kazandıkları bilinmekte.

Sosyal Platformların hepsinde olduğu gibi Twitch’de de sürdürülebilirlik oldukça önemli. Yayın hayatınıza başladığınızda sıklıkla kaliteli yayınlar yaptığınızda hedef kitlenizi de geliştirebilirsiniz. Kitlenizi belirledikten sonra yayın içeriğini planladığın stratejilere göre değiştirebilir, geliştirebilirsiniz.

Popüler Twitch Kullanıcıları

Twitch'tan ne kadar kazanılıyor

Youtube fenomenlerini kıskandıran popülariteye sahip olan Twitch fenomenleri son günlerde en çok merak edilen sanal medya ünlüleri arasında yer alıyor. En bilinir Twitch fenomeni Ahmet Jahrein 2013 yılından beri yayın yapıyor. Birçok konuda yayın yapan Jahrein Ahmet’in oyun videoları ve eğlenceli videoları ön plana çıkıyor.

Twitch fenomenleri arasında dikkat çeken diğer bir isim de Levent Balım. Levo kullanıcı adıyla yayınlar yapan Balım 2014 yılında yayın hayatına başlamış. League of Legends ve Riven oyunlarında şampiyonluğu bulunan Levo Twitch ’te yaşadığı sorunlar nedeniyle yayınlarına Facebook Gaming’de devam etmektedir.

Kadın kullanıcılarında bulunduğu platformda öne çıkan isimlerden biri de Duygu Köseoğlu. Duygubie kullanıcı isimli yayıncı İstanbul doğumlu ve 26 yaşında. Youtube videoları, Twitter paylaşımlarıyla da ilgiyle takip edilen Köseoğlu Twitch üzerinden yaptığı yayınlarda da oldukça başarılı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı