Teknoloji

Twitch’ten Stratejik Hamle: Spotify Yöneticisini Transfer Ettiler

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen gruplardan biri, her ne kadar kendilerini pek gündeme getiremiyor olsalar da, müzisyen ve sanatçılar. Turne yapamayan, konser veremeyen veya herhangi bir sahneye çıkamayan insanlar şimdilerde evlerinden canlı yayın yaparak gelir elde etmeye çalışıyorlar. Bu noktada müzisyenlerin kullanmayı tercih ettiği platformların başında ise Twitch geliyor.

Malum, Twitch’i daha çok oyuncuların kullandığını biliyoruz. Fakat artık sanatçılar da canlı yayında şarkı söyleyerek bu kanal üzerinden gelir elde etmeye başlamış bulunuyorlar. İzleyiciler canlı mesajlar yazarak müzisyenlere moral veriyor ve diledikleri herhangi bir miktarda bağış yapabiliyorlar.

Hal böyle iken Twitch’ten çok stratejik bir hamle geldi. Şirket, Spotify’nin yöneticilerinden Tracy Chan’i Müzik kategorisi için Ürün ve Mühendislik biriminin başına getirdi.

Dört yıldır Spotify bünyesindeydi

Tracy Chan, Ürün Planlama Müdürü olarak Spotify bünyesinde dört yıldır çalışıyordu. Bu süre zarfında sanatçılar ve albümler için analiz araçları geliştiren, ürün geliştirme ve strateji çalışmaları yürüten Chan’in sektöre olan ilgisi çok öncelere dayanıyor.

Zaten kendisinin Nisan 2016’da Spotify’a katılması, müzik yayıncılığı şirketinin CrowdAlbum isimli girişimini satın almasıyla gerçekleşmiş. CrowdAlbum’den önce de Tracy Chan’in YouTube’da ürün yöneticisi olarak çalıştığı biliniyor. Bu dönemde Chan, YouTube’un İçerik Oluşturucuları Platformu’nu yönetmiş. 

Twitch Müzik ekibine dahil oldu

Genç yaşına rağmen kariyer basamaklarını hızla tırmanan Chan’in son adresi Twitch Müzik olmuş. Mike Olson tarafından yönetilen güçlü bir ekibin üyesi haline gelen Chan artık müzisyenlerin daha sorunsuz bir canlı müzik deneyimi yaşaması için çalışacak. 

Bu, Twitch’in Spotify’dan ilk kez adam transfer etmesi değil bu arada. Bu yılın ilk günlerinde eskiden XITE ve Spotify’de çalışan Athena Koumis, Twitch kadrosuna Müzik Ortaklıkları Yöneticisi olarak dahil olmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı