Teknoloji

Uçan Taksi ‘’Skai’’ Geliyor

Uçan Taksi ‘’Skai’’ Geliyor

Evet evet yanlış duymadınız. Genellikle bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz uçan arabalar, çok uzun olmayan bir gelecekte karşımıza çıkacak. ABD menşeili şirket Alaka, uçan taksi Skai üzerinde yaptıkları çalışmayı tamamladı.

Alakai Technologies firması tarafından yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalışan Skai (uçan taksi) projesi en sonunda tamamlandı. FAA’dan gelecek sertifikanın ardından fabrika, seri üretime başlayacak.

Uçan Taksi ‘’Skai’’ Geliyor

Bilimkurgu Gerçeğe Dönüşüyor

Teknoloji şirketleri, yıllardır uçak arabalar üzerinde çalışma yapıyordu. Alakai şirketi de bu firmalardan sadece biri olarak, uçan taksi projesi üzerinde çalışıyordu. Prototipini drone’lara benzeten şirket, seri üretime geçmek için neredeyse gün sayıyor. Federal Havacılık Kurulu’ndan gelecek sertifikayı bekleyen şirket yetkilileri, Skai hakkında bazı bilgiler paylaştı.

Uçan taksi Skai, biri pilot olmak üzere 5 yolcu kapasiteli olacak. Uçan taksinin tek seferde gidebileceği mesafenin ise ortalama olarak 650 km olduğu belirtildi. Araç, hidrojen ile desteklenmiş lityum pillerle çalışacak. Böylece hem daha ekonomik hem çevreye duyarlı hem de daha güvenli olacak.

Uçan taksinin içinde bulunanlara, paraşüt verilip verilmeyeceği ise açıklanmadı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı