Teknoloji

Ücretli Zoom Üyeleri Bilgilerinin Saklanacağı Ülkeyi Seçebilecekler

Siber güvenlik ve kişisel bilgilerin korunmasıyla ilgili ayyuka çıkan sıkıntıların ardından popüler videolu konferans uygulaması Zoom, yalnızca ücretli kullanıcılarının faydalanabileceği bir dizi güvenlik önlemini hayata geçirdi. Bundan böyle paralı Zoom kullanıcıları kişisel verilerinin saklanacağı veri merkezinin bölgesini seçebilecek. Mesela Çin’de yaşayan bir kullanıcı, kişisel verilerinin ABD’de depolanmasını isteyebilecek.

Koronavis salgını sonrası Zoom’un kullanıcı sayısı inanılmaz derecede arttı. Öyle ki geçen sene Aralık ayında uygulama günlük 10 milyon kişi tarafından kullanılıyordu. Mart ayında bu rakam günlük 200 milyona kadar çıktı. 

Çin’deki sunuculara veri gönderdiği ortaya çıktı

Toronto Üniversitesi’ne Vatandaş Laboratuvarı tarafından yapılan araştırmada Zoom’un videolu görüşmeler için oluşturduğu şifreleme anahtarlarını Çin’deki bazı sunuculara gönderdiği ortaya çıkarılmıştı. 

Bu şaşırtıcıydı, çünkü kullanıcıların hiçbiri Çin’de olmasa dahi şifreleme anahtarları Çin’e aktarılıyordu! Teorik olarak Çin devleti yetkilileri Zoom’u bu anahtarları vermeye zorlayabilirdi. Dahası, kullanıcıların hiçbirinin bundan haberi ve onayı yoktu.

Sunucuya artık kullanıcılar karar verecek

Halka açık bulut bilişim servislerini de kullanan Zoom’un diğer şirketlerle ortak kullandığı veri merkezleri dünyanın birçok bölgesine dağılmış durumda. Toplam 8 bölgeden oluşan bu veri merkezleri ABD, Kanada, Avrupa, Hindistan, Avustralya, Çin, Latin Amerika ve Japonya / Hong Kong’a dağıtılmış.

Çin’deki veri merkezi Telstra tarafından yönetiliyor. Keza Amazon Web Services sunucuları da Sinnet tarafından opere ediliyor. 

Kullanıcıların güvenliği tehlikede

Zoombombing saldırılarına maruz kalan videolu görüşmeler sonucu eleştiri oklarının hedefi haline gelen Zoom’un kullanıcılarına haber vermeksizin Facebook’a veri gönderdiği de ortaya çıkmıştı. Üstelik bunun için kullanıcıların Facebook’la giriş yapmış olması bile gerekmiyordu. 

Servisini tıpkı WhatsApp gibi uçtan uca şifrelemeli diye pazarlıyor olmasına rağmen The Intercept, Zoom’un bu şifreleme yöntemini kullanmadığını tespit etmişti. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı