Teknoloji

Ücretsiz Çeviri Araçlarında Büyük Rekabet

Teknolojinin büyük önem taşıdığı günümüzde, teknoloji şirketleri birbirleriyle kıyasıya rekabet içerisindeler. Rekabetten doğan yenilikler, zamandan tasarruf etmemiz için yeni gelişmelere yol açmakta. Bu gelişmiş teknoloji arasından en çok kullanıldığı varsayılan, İnternet ve onunla birlikte olmazsa olmaz web tarayıcıları. İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet günden güne büyüyor. Öğrenim ve gereksinimi karşılamak için sayfalar içerisinde kaybolmadan, soruyu sorup, anında cevap alabileceğimiz web tarayıcılar içerisinde bulunan sözlük ( çeviri ) kullanımı da bu rekabetin en büyük araçları. Google ve Yandex arasındaki büyük rekabet beraberinde güzellikler getiriyor.

Google Çeviri ve Yandex Çeviri Arasındaki Rekabet

1998 yılında kurulmuş olan Google, 2006 yılında başlıca diller arasında çeviri hizmetini duyurdu. İngilizce ve Arapça arasında başlayan bu hizmet bugün ise bünyesinde 100 dili barındıran bir teknoloji harikasına dönüştü. Bu sebeple bir çok teknoloji şirketi Google Çeviri ile rekabet edebilmek için dil üzerine geliştirilmiş yapay zekalar ile teknolojide Google Çeviriyi yakalayabilmek için kendi hizmetlerinde gelişmeler kaydetti.  Google Çeviri her ne kadar zirvedeki yerini korumuş olsa da bazı rakipleri teknolojik olarak Google Çeviriyi yakalamış gibi görünüyor. Bunların en başında ise 1997 yılında kurulan ve merkezi Rusya olan Yandex gelmekte. Yandex 2011 yılında Yandex Çeviri hizmetini piyasaya duyurmuş ve halkın kullanımına sunulmuştur.

Diğer şirketlere nazaran Yandex, daha başarılı çeviri hizmeti sunmakta. Hatta bazı bilimsel araştırmalara göre Yandex Çeviri, Google Çevirinin önüne geçtiği savunuluyor. Bir çoğuna göre en iyi ücretsiz çeviri hizmetini Yandex sağlıyor.

Araştırmacıların Türk olduğu hatta tamamının Odtü dil öğrencileri arasından 50 kişinin katılımıyla yapılan bilimsel makaleye göre Yandex Çeviri, Google Çeviri hizmetinden daha iyi ve daha doğal. Araştırma deyimler, deyimsel fiil, sözcüksel belirsizlik ve bir çok dil bilgisi kurallarından oluşan kategoriye göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, Google Çeviri, Yandex Çevirinin yanında sınıfta kalmıştır. Yandex Çeviri yalnızca sözcüksel belirsizlik kategorisinde başarılı bir sonuç vermemiştir. Sonuca göre Yandex Çeviri doğallık, doğruluk ve netlik üzerinden değerlendirildiğinde Google Çeviriye göre daha olumlu sonuçlar vermiştir.
Çeviri araçları arasında daha iyisini bulmaya çalışırken, kullanıcı deneyimleri de araştırılınca Yandex Çevirinin İngilizce – Rusça arasındaki çevirileri daha iyi yaptığı saptanmıştır. Yıllardır İngilizce ve Rusça çeviri yapan bir çevirmenin de onayı alınmıştır. Çevirmene göre Yandex Çeviri Google Çeviriye göre daha iyi bir yapay zeka çevirisi sunmakta. Her iki çeviri hizmetinin de bazı metinleri yanlış çevirdiğini, bu sebeple çevirmenlik yapan kişilerin yapay zeka çevirilerini düzeltmek zorunda kaldığından da bahsediyor. Yandex Çevirinin Rusça da iyi olmasının sebebi Rusya merkezli olması da gösteriliyor.
Sözcükler ile yapılan araştırmalar da ise kullanıcılar ikiye bölünmüş durumdalar. Kullanıcılar, Yandex Çeviriyi yalnızca Rusça – İngilizce ve Türkçe -İngilizce çeviri ile kısıtlı buluyor. Ancak Google 100 dili aşkın dil kapasitesi ile daha yaygın bir yapay zeka çevirisi sunuyor. Dil çokluğu sebebiyle zirvedeki yerini yine koruyor. Bu sebeple Google Çeviri, Yandex Çeviriye göre daha çok tercih edilen yapay zeka çeviri hizmeti oluyor. Google Çeviri hizmeti konusunda daha kolay ve daha pratik olmasından ötürü diğer rakiplerinden önde görülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı