Teknoloji

Unexpected kernel mode trap hatası ve çözümü

Unexpected kernel mode trap hatası sonucunda ekrana mavi bir ekran gelir. Mavi ekran hataları genellikle donanımdan kaynaklı sorunlar sonucunda oluşmaktadır. Mavi ekran hatası genellikle ciddi bir hata olduğundan dolayı bu hatayı alan kişiler biraz gerile bilir. Bu sebepten hatanın kaynağına ve sorunun temeline inmek gerekmektedir. Unexpected Kernel Mode trap hatası aldığınızda bilgisayarınızın bir donanımında ciddi bir sorun olduğunu düşünmelisiniz. Bu donanımlar arasında disk, ram, ekran kartı gibi önemli donanımlar bulunabilir. Fakat mouse veya klavyede olabilir. Bu sebepten hatayı ilk aldığınızda çıkarılabilir donanımları çıkartıp bilgisayarı tekrar başlatmayı denemelisiniz.

Unexpected Kernel Mode Trap Çözümü

Bu hata bir donanım arızası veya sorunu belirtisidir. Sorunu çözmek için donanımlara yönelik çözümler uygulamak gerekir. Bilgisayarınızda ekran kartı, ram, ekran kartı, mouse, klavye gibi bir çok donanım bulunur. Bu sebepten bu donanımlardan herhangi birinin arızalanması olası bir durumdur. Unexpected kernel model trap hatası için çözüm yolları;

Yazılımları Güncel Tutmak

Kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, güncel yazılım kullanmak bu tür sorunların önüne geçecektir. Windows işletim sistemine sahip cihazlarda aldığınız bu mavi ekran hatasının çözümü için donanımlarınızın güncel sürümlerinin yüklü olduğundan emin olmalısınız. Donanım güncelleştirmek bu sorunu çözebilecek yöntemlerden birisidir.

Kasayı Temizlemek ve Donanım Kabloları Kontrol Etmek

Bilgisayarınızı kapatın ve kasanın içini açın. Bu durumda güç kablosu prize takılı olmasın. Hardisk, ram ve ekran kartı donanımlarınıza powerdan gelen kabloların bağlantı noktalarını kontrol edin. Çok fazla toz olması durumunda bu tozları temizleyin. Temizlediğiniz bez ıslak olmamalıdır. Bağlantı noktalarını kontrol edin ve çıkmış veya yarım takılı olan kabloları tam takın.

Donanımları Değiştirin

Hata almaya devam ediyorsanız bu sorunun çözümü olarak şüphelendiğiniz donanımları sıra ile çıkartın. İlk olarak ekran kartını çıkartarak bilgisayarınızda bulunan onboard vga çıkışını kullanın. Bu çıkışı kullandığınızda bir sorun yaşamazsanız sorun ekran kartından olabilir. Ardından benzer şekilde diğer donanımları deneyin. Harddisk yerine yeni bir harddis veya klavye mouse gibi kolay değiştirilebilir donanımlarınızdan, değiştirmeye başlayın, mutlaka sorunlu donanımı tespit edeceksiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı