Teknoloji

Ünlü VPN uygulaması Hacklendiğini Duyurdu!!

NordVPN dünyanın ilk sıralarda kabul ettiği VPN uygulaması olarak bilinmektedir ve kısa bir sürece önce hacklendiği konusunu itiraf etti.

VPN ( Virtual Private Network ) diğer bir deyişle Sanal Özel Ağ’ın kısa söyleniş şeklidir. VPN sayesinde uzaktan ağlara erişim yapılır. VPN uygulaması sanal bir ağ uzantısı sağlar. Şöyle ki; VPN uygulamasını kullanarak ağa bağlanan cihaz o ağ üzerinde bilgi alışverişine olanak sağlar. Diğer bir deyişle VPN uygulaması internet veya başka açık olan bir ağ üzerinden özel bir ağa bağlanmayı ifade etmektedir. Böyle bir bağlantı gerçekleştiren bir kimse o ağa ait fonksiyonel, güvenlik ve yönetim özelliklerini de kullanır. Kullanıcılar bu hizmetleri VPN servis ve uygulamalarından alırlar. Bu uygulamaların en tanınmışı ise NordVPN uygulaması adını taşımaktadır. Bu uygulamanın hacklenmesi, öğrenildikten uzun bir süre sonra duyurulmuştur. Şirket, bu duyuruyu kendi resmi sitesinden yapmıştır.

Durum kullanıcılardan bir süre saklandı. Bu hacklenme olayı NordVPN uygulamasının Finlandiya sunucularında ortaya çıktı. Yetkisi olmayan kimseler sunuculara uzaktan bağlanmış. Burada en ilginç olan durum ise; hackleme yapan kişiler sunuculara eriştikten sonra bu durumdan NordVPN’nin uzaktan yönetim sisteminin bunun farkına varmamasıdır. Erişim sağlayan bu kişilerin kullanıcıların bilgilerine ve verilerine ulaşıp ulaşmadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Böyle bir açıklama bir nebze kişileri rahatlasa da bu tür bir hacklenme hareketinin fark edilmemesi ve bu durum hakkında açıklamanın geç yapılması şüpheleri dağıtmaya yetmedi.

VPN uygulamaları verilerin dinlenmesi ve çalınmasına karşı maksimum koruma sağlayan bir uygulamadır. Bunların hacklenmesi oldukça zordur ama imkânsız değildir. Bilgilerin çalınması aslında kişinin bağlandığı VPN sunucuyla yakından ilişkilidir. Kişiler güvenlik ayarları yapılan bir VPN uygulaması kullanıyorsa yaptığı bağlantı da güvenli olacaktır. Bu uygulamanın güvenli olabilmesi şirketi oldukça yakından ilgilendirmektedir. Şöyle ki; Hizmet alınan şirketin büyüklüğü, güvenilirliği ve tanınmış olması taşımaktadır. VPN günümüzde kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Kişilere internet üzerinde açık bulunmayan şirketlerin sunucularına erişme olanağı sağlar. Kişi nerede olursa olsun işlerini yapar ve istediği dosya üzerinde çalışmalar yaparak onları siler, düzenler veya değiştirir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı