Teknoloji

Upload Hızı Nedir Ne İşe Yarar?

Upload, kelime anlamı olarak yüklemek anlamına gelir. Bilgisayarımızda, telefonumuzda veya laptoplarımız da bulunan fotograf, video ve bütün dosyaları internete upload edebiliriz. Amaçlarına göre bir birinden farklı bir çok upload siteleri bulunmaktadır. Sadece görsellerin paylaşıldığı ve insanların bir birlerine görselleri ulaştırmak için kullandığı upload sitelerine image upload sitesi veya görsel upload sitesi denebilir.

Bunun haricinde videolarımızı upload edebileceğimiz ve internet üzerinde insanların görebileceği, yorum yapabileceği bir çok platform bulunur. Bu platformlardan en popüler olanı Youtube’dur. Aynı zamanda Facebook, İnstagram, Vimeo, Vk gibi sitelere de video upload işlemi yapılabilmektedir. Bu siteler arasında yapılan upload işleminde video uzunluk süreleri farklılıklar göstermektedir.

Dosya ve büyük verilerin paylaşılması için kullanılabilecek upload siteleri arasında google drive ücretsiz imkanları ile büyük önem taşımaktadır. Sadece gmail bilgilerinizi kullanarak giriş yapabileceğiniz drive hesabına boyutu büyük dosyalarınızı koyabilir, indirme linkini insanlar ile paylaşarak dosyalarınızı başkalarının indirmesini sağlayabilirsiniz.

Upload Hızı Nedir? Nasıl Ölçülür

Dosya türümüz ne olursa olsun bunun internete yüklenmesi sırasında bir gönderim hızı oluşur. Bu gönderim hızı mbps olarak ifade edilir. Mbps nedir? yazımızdan detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Sizin upload yaptığınız dosyanın birim zamanda gönderilen megabit miktarı hızınızı belirleyecektir. Ülkemizde yaşanılan büyük sorunlar arasından upload hızı sorunu gelmektedir. Yüksek hızdaki download limitleri upload hızı içi geçerli değildir. Upload hızınızı internet hız testi yaparak ölçe bilirsiniz.  İnternet Hızım Kaç Mbps? konumuza giderek bu konu hakkında detaylı bilgi alabilir dilerseniz aşağıdaki linkler ile hız ölçüm testi yapabilirsiniz;

  1. Türk Telekom Hız Testi
  2. Milenicom Hız Testi

Bu siteler aracılığı ile en doğru upload hızınızı ölçebilirsiniz.

Upload Hızını Etkileyen Faktörler

Upload hızınızı en çok etkileyen faktörler arasında alt yapınız gelir. Sağlam bir alt yapı ile yüksek hızda dosya gönderimi sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda internet paketi özellikleriniz arasında upload hızınızın bir limite takılmaması oldukça önemlidir. Diğer önemli bir nokta ise upload yapılırken bağlantı kopması yaşamamak olacaktır. Aksi halde upload işleminiz yarıda kalacak ve devam etse dahi dosyalarınızın bozuk yüklenmiş olma ihtimali oluşacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı