Teknoloji

Upload Kotası Nedir?

Upload, dosya yükleme anlamına gelen bir veri paylaşma yöntemidir. Upload yaparak resimlerimizi , videolarımızı, belgelerimizi ve bize ait olan tüm dosyaları paylaşmamıza yarar. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere bir çok upload sitesi bulunmaktadır. Upload siteleri amaçlarına göre kendi aralarında ayrılmaktadır. Video uploadı yapılan bir platformda genellikle belge ve resim uploadı yapılmamaktadır. Aynı durum diğer kategoriler içinde geçerlidir. Bu sebepten bir çok upload sitesi türemiştir.

Upload siteleri kendi içinde kalıcı olan ücreli olan ve ücretsiz olanlar olarak da ayrılır. Bazen yüklediğimiz bir fotograf 24 saat içinde silinirken, bazı upload siteleri paylaşılan fotografı hiç bir zaman silmez. Bu durum upload sitesinin şartlarına bağlı bir durumdur.

Upload Kotası ve Limitleri Nedir?

2019 yılından önce adil kullanım kotası adı altında upload ve download kotamız vardır. İnternet servis sağlayıcımız tarafından yaptığımız sözleşmede belirtilen bu tutar aşıldığı taktirde internet hızında bir düşüş yaşanmaktaydı. Upload ve download toplamının 75 gb üstünde olması adil kullanım kotasını aştığınız anlamına gelir ve internet hızınız da bir düşme yaşanırdı. 16 Mbps internet hızına sahip bir kullanıcının hızı genellikle 3mbps kadar düşürülürdü.

Upload Siteleri Ve Limitleri

Adil kullanım dışında upload yapılan sitelerinde kendi içinde limitleri vardır. Bu limitler siteler tarafından belirlenen ve kısıtlı işlem yapmanıza sebep olan limitlerdir. Limitlerin kaldırılabilmesi için premium üyelik almalı veya kota hakkı satın almalısınız. Upload limitleri tek tük upload yapan kullanıcıları pek etkilemez fakat sıklıkla dosya paylaşmak zorunda olan kişilerin bu ücretli üyelikleri satın alması gerekmektedir.

Upload siteleri görsel paylaşım siteleri için farklı bir limit uygularken, video paylaşım siteleri için farklı bir limit uygulamaktadır. Örneğim bir resim upload sitesinin 12 mb upload limiti varken video paylaşım sitesi olan dailymotion 60 dakika video limitine sahiptir.

Önemli bir dosya paylaşım sitesi olan WeTransfer ise 2 Gb boyutunda bir dosya paylaşım limitine sahiptir. Fakat satılan ücretli üyelikler ile bu limitler yükseltilebilir veya multi yükleme imkanı açılabilir. Özellikle ücretsiz upload sitelerinin uyguladığı kurallar arasında aynı anda tek dosya yükleme limiti vardır. Ücretli üyelikler ile birden fazla dosyanın aynı anda yüklenmesinin önü açılmıştır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı