Teknoloji

Upload Nedir? Nasıl Yapılır?

Upload kelime anlamı olarak yüklemek anlamına gelir. Bir dosyayı bir platforma yüklemeye upload işlemi diyebiliriz. Bu terimi pek fazla kullanmasak da, sosyal medyanın yaygınlaşması ile fotograf, video gibi insanlarla paylaşmak istediğimiz tüm anılarımızı internete yükleriz. Yani upload işlemi gerçekleştirmiş oluruz. Ülkemizde upload hızı download hızına göre daha yavaştır. İnternet servis sağlayıcıları tarafından belirtilen internet hızı download hızıdır, yükleme hızları genel olarak upload hızının baya aşağısındadır.

Upload Nasıl Yapılır?

Öncelikle upload hizmeti sunan bir çok site bulunmaktadır. Sizin upload amacınız çok önemlidir. Siteler kendi içinde resim, film, dosya upload edebileceğiniz şekilde dizayn edilmiştir. Yüksek boyutlu dosyaların bir resim upload sitesine upload edilerek gönderilmeye çalışılması imkansızdır. Upload siteleri genellikle ücretsizdir fakat ücretli bir çok seçeneği bulunmaktadır. Upload limitleri ve sınırları bu ücreti belirler. Düzenli olarak veya bir iş olarak yapılan uploadlar güvenli yerlere yapılmalıdır. Aksi halde kişisel dosyanız silinebilir veya başına bir iş gelebilir.

Bulut Sistemi Uploadları

Siz kişisel dosyalarınızı veya web sitelerinizi, büyük boyutlu dosyalarınızı bir bulut sistemine upload ederek saklayabilirsiniz. Buluta ödediğiniz uygun miktarlar ile bulut sisteminiz sizin için dosyalarınızı saklayacak ve internet erişimi olan her yerden kullanıcı giriş bilgileriniz ile erişebileceksiniz. Güvenilir bir çok bulut sistemi bulunmaktadır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta anlık iletişim kurabilmek olacaktır. Bu yüzden konuşabildiğiniz dilde teknik destek verebilen ve sizinle ilgilenen bir firmadan bulut sistemi kiralamanız en mantıklısı olacaktır. Aynı zamanda neredeyse tüm host firmaları tarafından bulut sistemi desteği sağlanmaktadır.

Resim, Video Upload Siteleri

Anlık olarak görsel veya kısa bir video paylaşmak isterseniz resim upload sitelerini kullanabilirsiniz. Belli boyut ve sınırlara kadar ücretsiz olan bu siteler dosyalarınızı kalıcı olarak saklamazlar. Oluşturduğunuz dosya ve klasörler üstünden bir süre geçtikten sonra silinmektedir. Bu sebepten kalıcı bir upload işinizi asla bu sitelerden yapmamalısınız. Fakat video upload siteleri için aynı durum söz konusu değildir. Bir çok video upload sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin en başında Youtube, Vimeo, Dailymotion, Vk gibi büyük video paylaşım siteleri gelmektedir.

Büyük Boyutlu Dosya Upload Siteleri

Öncelikle büyük boyutlu dosyaların upload işlemi internet hızınıza bağlı olarak oldukça uzun sürebilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak upload işlemini başlatmanız tavsiye etmekteyiz. Aynı zamanda ücretsiz olarak kullandığınız bir dosya upload sitesinin hız limitlerine takılabilirsiniz. Büyük boyutlu dosya paylaşımı yapabileceğiniz bazı siteler;

Google Drive

Google drive belli bir limite kadar ücretsiz olarak büyük ve küçük boyutlu tüm dosyalarınızı upload ederek paylaşma imkanı sunan bir google ürünüdür. Kullanımı basit ve güvenilirdir. Her hangi özel bir kayıt gerektirmeksizin gmail hesabınız ile drive hesabınıza giriş yapabilir hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Oluşturacağınız dosya paylaşım linki ile upload gerçekleştirdiğiniz dosyanın download linkini paylaşabilirsiniz.

WeTransfer

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve 2 Gb dosya boyutuna kadar ücretsiz paylaşım yapabileceğiniz WeTransfer güvenilir paylaşım siteleri arasında yer almaktadır. Bu site üzerinden alıcının mail adresini girerek, ona bir indirme bağlantısı gönderir ve dosyanızı upload etmiş olursunuz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı