Teknoloji

USB Type-C Nedir?

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde yeni bir akıllı telefon aldıysanız, şarj etmek için kullanılan yeni bir bağlantı noktası ve hatta ses için olasılık var. Yeni bağlantı noktası resmen USB C Tipi olarak.

Bu yeni konektörde eski mikro USB tasarımının geri dönüşümlü bir versiyonundan çok daha fazlası var. Öyleyse USB Tip-C’nin tam olarak ne olduğuna ve bizim için neler yapabileceğine bir göz atalım.

USB Tip-C Konektörüne Bir Bakış

USB konektörü, muhtemelen bilgisayarınızda ve dizüstü bilgisayarınızda bulabileceğiniz USB A Tipi konektörle 1996 yılına kadar uzanır. Mikro-USB bağlantı noktası 2000 yılında USB 2.0 ile birlikte geldi ve USB Type-C 2014’e kadar gelene kadar taşınabilir cihazların büyük çoğunluğu için tercih edilen bağlantı noktasıydı.

USB Tip-A, B, mikro ve mini’nin hepsi aynı temel dahili bağlantıları paylaşır (yalnızca değişen şekildeki bağlantı noktasıydı), daha hızlı 3.0 kablolar ve ekstra yüksek hızlı veri şeridine sahip bağlantı noktaları. USB Type-C, pim sayısını USB 3.0’ın sekizden 24’e kadar üçe katlar. Böylece, ilk tersinir tasarımın yanı sıra, USB Tip-C de pin sayısını ve dolayısıyla özelliklerini büyük ölçüde genişletiyor.

USB Type-C Ne İşe Yarar

Pim sayısındaki büyük artışa rağmen, USB Tip-C, eski bir USB mikro-B bağlantı noktasından daha fazla yer kapamayan çok küçük bir konektördür. Bu kısmen akıllı telefonlarda bu kadar hızlı bir şekilde benimsemesinin nedenidir.

Muhtemelen yukarıdaki diyagramda gördüğünüz gibi, USB Tip-C, USB 3.0 ve hatta daha eski 2.0 kablolarla geriye dönük olarak uyumludur, çünkü bu geleneksel veri protokolleri için kullanılan pinlere sahiptir. Çevrimiçi olarak satılan A Tipi ve A tipi mikro kablolar için bol miktarda C bulacaksınız. Bununla birlikte, bu kabloları kullanırken USB Tip-C’nin bazı gelişmiş özelliklerini kullanamazsınız ve bu durum akıllı telefon şarj cihazlarından hızlı şarj hızları elde etmek için bazı sorunlara yol açmıştır.

Veri Hızları Ve Güç

Bu yeni pin düzeninin hem veri aktarım hızları hem de güç sağlama için bazı etkileri vardır. Hızlar açısından, USB Tip-C, USB 3.1 / Gen2 ile aynı hızları sunmak ve 10 Gbit / s’ye kadar veri aktarımı yapmak üzere tasarlanmıştır. Bu, USB 2.0’ın 480 Mbit / s veri hızlarından 5 Gbit / s ve 20 kattan daha hızlı sunan standart bir USB 3.0 bağlantı noktasından iki kat daha hızlı.

USB Tip-C’ye geçiş, bu karmaşık durumu basitleştirmiş olmalı ve daha yeni cihazların mümkün olan en hızlı şekilde çalışmasını sağlamalıdır. Ancak, geriye dönük uyumluluk talepleri nedeniyle yalnızca tam özellikli USB Tip-C portları ve kabloları USB 3.1 veri hızlarını garanti eder ve bu yeni konektör üzerinde hala sadece USB 2.0 veri hızları sunan birkaç cihaz vardır. Ayrıca, bir dönüştürücü kabloyla geriye dönük uyumlu bağlantı noktalarına bağlanıyorsanız (örneğin, Tip A’dan Tip A’ya), daha eski bağlantı noktasının daha düşük hızıyla sınırlı kalacağınızı unutmayın.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı