Teknoloji

Usb ve Cd olmadan Nasıl Format Atarım?

Windows kullanıcıları zaman zaman bilgisayarlarının yavaşlamasından dolayı format atmayı tercih ederler. Format işlemlerini nasıl yapacaklarını kimi zaman kullanıcılar bilmemektedir. USB ve CD olmadan nasıl format atarım? Dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikle Windows yazılımınıza göre bu durum değişmektedir. Tabi ki bizler sizlere bir örnek üzerinden bu durumu anlatacağız.

Örneğin, kullandığın yazılım Windows 10 ise en sağlıklı biçimde kolay olarak format atmayı kolaylaştıran Windows 10 formatı atarken sizleri zorlamayacak ve en fazla 1 saatinizi alacak olan sahip olunan sabit ve aynı zaman da harici olarak disklerin veya USB flash belleklerin içerik olarak tamamen silinmesi ve dosya biçiminin değiştirilmesi yolu ile biçimlendirme işleminizi yapabilirsiniz. Format atmak diye ifade edilen durum, çok basit bir işlemdir. Disk biçimlendirme durumunu tam olarak bilmiyorsanız, ilk önce Windows bilgisayarım ikonundan sağ tıklayarak, açılan menüden yönet kısmını tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Sistem Hızlandırma Nasıl Olur?

Format atmak işlemi oldukça basit bir işlem olarak ifade edilebilir. Sistem hızlandırma olarak yapabileceğiniz bu durum disk biçimlendirme işlemini yapmanız gerekmektedir. Özellikle USB ve CD olmadan nasıl format atarım? Diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Biçimlendirme işlemlerinde öncelikle Windows bilgisayarım bölümünden sağ tıklayarak, menü kısmında yönet kısmını tıklayarak, daha sonra ise açılan ekrandan bilgisayarınıza ait olan çeşitli verileri görebilmeniz mümkündür. Ayarlarınızı buradan yapabilmeniz mümkündür.

Disk Yönetimi İşlemi

Disk yönetimi olarak bu kısımdan, sisteme bağlı bulunan tüm depolama cihazlarınızı görebilir ve aynı zamanda biçimlendirme işleminiz için bilgisayarınıza takmış olduğunuz 8 GB olan ve USB bellek tercih ederseniz, aşağı taraftan açılan menüden, biçimlendir bölümüne tıklayarak diskinizi biçimlendirebilirsiniz. USB ve CD olmadan nasıl format atabilirim? Diyenler için bu işlemler oldukça kolaydır. Daha sonra açılan pencereden yeni biçim belirleyebilmek adına seçenekler karşınıza çıkacak ve buradan da sürücü adı ve dosya sistemini aynı zanda ayırma birimi olarak boyutunu belirleyebilmeniz mümkündür.

Biçim işleminizi ayarladıktan sonra ise alt kısımda bulunan tamam tuşuna basın. Tamam tuşuna bastıktan sonra, karşınıza uyarı çıkacak ve bu uyarı ise biçimlendirme yapmadan önce kaybetmek istenmeyen verilerin yedeğini almanızı tavsiye ediyoruz.

İşleminize devam ederseniz, biçimlendirme kısa süre sizi bekleterek sonunda ise tamamen temizlenmiş olan biçimlenen sürücüyü kullanabilmeniz mümkündür. USB Flash Bellek ve ya DVD ile Temiz Windows 10 kurulum işlemini daha detaylı olarak da araştırabilirsiniz. Fakat bu işlemleri sırasıyla yaparsanız sizlere yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı