Teknoloji

Vali Açıkladı: İstanbul İçin Kamuda Serbest Kıyafete Geçildi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın yaptığı son dakika açıklamasına göre İstanbul’daki kamu çalışanları için serbest kıyafete geçildi.

Bilindiği üzere corona virüsle mücadele de el ve yüz temizliğinin yanı sıra kıyafet temizliği de son derece önem taşıyor. Hal böyle olunca ülke yönetimlerinin kıyafetlerle ilgili de düzenlemeler yapması gerekiyor. Ülkemizde bu yöndeki ilk düzenleme şehir bazında İstanbul’da yapıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “’Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’ hükümleri saklı kalmak üzere; daha kolay temizlenebilen kıyafetlerle görev yapma imkanı için Serbest Kıyafet Uygulaması’na geçilmiştir”

Corona Virüs Kıyafetten Bulaşır mı?

Corona virüsün ana bulaşma yolu hasta kişinin ağzından çıkacak damlacıkla temas etmektir. Corona virüsün de kıyafetlerden bulaştığı ispatlanmış durumda. Yani eğer bir kişi öksürürse ve o sırada öksürük sırasında ağzından çıkan damlacıklar kıyafetinize bulaşırsa corona virüse yakalanma riskiniz var. Bu sebeple corona virüs kıyafetlerimizde dahil olmak üzere her türlü eşya üzerinden insanlara bulaşabilir. Tabii bunun için kıyafete bulaşan damlacıkla kişinin temas etmesi ve elini yüzüne götürmesi gerekir.

Kıyafet Temizliğimiz Nasıl Olmalı?

Corona virüsle mücadele için kıyafetlerimizi sık sık değiştirmemiz gerekiyor. Eğer çıkarttığımız kıyafetleri hemen giyme gibi bir zorunluluğumuz varsa bu kıyafetleri en az 3-4 saat havalandırmamız gerekiyor. Eğer böyle bir zorunluluk yoksa giyilen bir kıyafete en az şekilde temas edilerek bir an önce yıkanması gerekiyor. Bunun dışında dışarıda giyinilen kıyafetlerle en az şekilde temas etmek için az girilen ve sık sık havalandırdığınız bir odanızı kirli odası tayin edebilirsiniz. Böylece dışarıdan gelen kişiler kıyafetlerini bu odada çıkartabilir. Böylece dışarıda giyinilen kıyafetlerle olan temas en aza indirilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı