Teknoloji

Vikipedi’ye Nasıl Girilir?

Vikipedi, ücretszi bir şekilde her türlü konu, kişi hakkında bilgi alabileceğiniz muazzam bir platformdur. Aklınıza takılan, öğrenmeyi istediğiniz tarihi olaylardan tutun da en ufak bilimsel konuya kadar aradığınız çoğu şey mevcuttur. Kullanıcılar kayıt olmaya gerek duymadan dahi gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilir, güvenilir ve doğru olduğu anlaşıldığı an ise yöneticiler tarafından kalıcı olarak onaylanır. Vikipedi, kar amacı gütmemektedir ve önemli olanın insanların bilgi edinebilmesi olduğunu savunmaktadır. Bu anlayışı ile yıllardır insanlara ücretsiz hizmet veren Vikipedi, dünya çapında çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Bu zamana kadar sahip olduğu ödüllerden bazıları: Princess of Asturias Award for International Cooperation, Free Software Award for Projects of Social Benefit.

Wikimedia Vakfı’nın sahibi olduğu Vikipedi kuruluşu, 18 yılı aşkın bir süredir dünya üzerinde yaşayan herkese hizmet vermeye devam etmektedir. Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

5 Yıldır Erişim Yasağındaydı

Vikipedia bir dönem ülkemize erişime kapatılmıştı. Erişim engelini Vİkipedia değil devletimiz koymuştu. Direkt olarak bağlanılamayan Vikipedia’ya vpn veya adres satırının başına 0. koymak gibi seçeneklerle dolaylı olarak erişim sağlanabiliyordu. Daha sonra işlemler daha da kolaylaşarak Wikizero gibi bir oluşum üzerinden bağlanılmaya başlandı. Böylelikle hem vpn kullanılmıyordu hem de Vİkipedia’daki bilgilere erişebiliyorduk. Aradan geçen yılların ardından Viki’nin yasağı 2020 senesinde kalktı ve rahat bir nefes aldık. Artık siteye girmek için ve bilgi edinebilmek için binbir türlü işlem yapmamız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken tarayıcıya vikipedi yazıp siteye giriş yapmak. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gelen bu yasak yaklaşık 5 sene boyunca aktif olarak kaldı. Nihayetinde bu yasak kalktı ve artık bilgiye ulaşmakta çok daha pratik ve yaygın bir şekilde kullanılan Viki’nin katkılarından da faydalanabilmeye başladık.

Viki’ye kaynağını belirttiğiniz ve bilgi verme amacı güttüğünüz müddetçe sizler de yazı ekleyebilirsiniz. Böylelikle bu dev bilgi paylaşma platformuna ufak da olsa bir katkıda bulunmuş olursunuz. Saf ve doğru bilginin yer alması amacı ile 7 24 uğraş gösteren yetkililer ve gönüllüler, yazılarınız da bir artniyet olması takdirde gerekli onayı vermeyeceklerini bildirmek isterim.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı