Teknoloji

VPN Hata Verdiğinde Ne Yapmalıyız?

VPN’ler belirsizlikten, özel ağları İnternet üzerinden birbirine bağlamanın ortak bir yöntemi haline gelmiştir. Her ne kadar VPN’ler başlangıçta popüler olmuş olsalar da, şirketleri özel kiralık hatlarla ağlar bağlamaktan kurtardıkları için ücretsiz olsalar da, VPN’lerin bu kadar kabul edilmesinin bir nedeni de çok güvenilir olma eğilimindedir. Buna rağmen, VPN bağlantıları zaman zaman problemlerle karşılaşmaktadır. İşte VPN bağlantılarını gidermek için kullanabileceğiniz birkaç teknik.

VPN Bağlantısı Reddedildi

Bir VPN istemcisinin bağlantısını reddetmek belki de en yaygın VPN problemidir. Bu sorunun bu kadar yaygın olmasının bir nedeni, bağlantının reddedilmesine neden olabilecek birçok sorunun olmasıdır. VPN sunucunuz istemci bağlantılarını reddediyorsa, yapmanız gereken ilk şey Yönlendirme ve Uzaktan Erişim hizmetinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Sunucunun Kontrol Panelini açarak ve Yönetimsel Araçlar simgesine ve ardından Servisler simgesine tıklayarak bunu kontrol edebilirsiniz.

vpn sunucu bulunamadı hatası

Gerekli servislerin çalıştığını doğruladıktan sonra, VPN sunucusuna IP adresi ile VPN istemcisinden ping göndermeyi deneyin. Temel TCP / IP bağlantısının bulunduğunu doğrulamak için başlangıçta IP adresine ping atmanız gerekir. Ping başarılı olursa, sunucuyu tekrar pingleyin, ancak bu kez sunucunun adresi yerine tam etki alanı adıyla (FQDN) ping atın. Bu ping, IP adresinin başarılı olduğu yerde başarısız olursa, istemcinin sunucunun adını bir IP adresine çözemediği için bir DNS sorununuz vardır.

Yetkisiz Bağlantıların Kabulü

Bağlantının reddedilmesinin nedenlerini tartıştığım için, izinsiz bağlantıların kabul edildiği ters probleme bir göz atalım. Bu sorun hiç bağlantı kurmamaktan çok daha az yaygın ancak potansiyel güvenlik sorunları nedeniyle çok daha ciddi.

Bir kullanıcının Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları konsolundaki özellikler sayfasına bakarsanız, Ara sekmesinin uzaktan erişim ilkesi yoluyla erişimi denetleme seçeneği içerdiğini fark edeceksiniz. Bu seçenek seçildiyse ve etkili uzaktan erişim politikası uzaktan erişime izin verecek şekilde ayarlanmışsa, kullanıcı VPN’e ekleyebilecek. Durumu kişisel olarak yeniden oluşturamasam da, Windows 2000’de etkin uzaktan erişim ilkesi bir kullanıcının bağlantısını reddetmek için ayarlanmış olsa bile bağlantının kabul edilmesine neden olan bir hata olduğu ve bunun en iyisi olduğu yönündeki söylentileri duydum. doğrudan Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları konsolu üzerinden bağlantılara izin vermek veya reddetmek için.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı