Teknoloji

Vpn Ne Demek Ne İşe Yarar

Vpn kelimesi, Virtual Private Network kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe olarak Sanal Özel Ağ anlamına gelir. En net anlamı ile başka bir ip üzerinden internet bağlantısı kurmanızı sağlayabilen hizmettir. Vpn, çalışma prensibi olarak bağlantınız üzerinde özel bir şifreleme yöntemi kullanır ve bağlantınızı güvenli hale getirir. Aynı zamanda kimliğiniz bulunmaması için alınacak en pratik önemlemlerden birisidir. Bir diğer çalışma prensibi ise sisteme gönderdiğini ve aldığınız verileri özel bir şifreleme yöntemi ile şifrelemesinden dolayı üçüncü şahısların ne yaptığınızı görmesini engelleyen bir güvenlik sistemidir.

Fakat Vpn kullanmanın bazı dezavantajları bulunur. Vpn firmaları tarafından demo olarak kullandığınız vpnleri kesintisiz, limitsiz ve hızlı kullanabilmek için onları satın almanız gerekir. Ücretsiz ve hızlı bir vpn bulmak oldukça zordur, bu sebepten düzenli vpn kullanımda satın almanız gerekir.

Vpn Ne İşe Yarar?

  1. Erişim Engeli Olan Sitelere Girme

Ülkemizde zaman zaman bazı sosyal medya platformları başta olmak üzere, erişim engeli ile siteler kapatılabiliyor. Vpn kullanarak bu engeli aşabilirsiniz. Başka ülkeden gözükeceğiniz için yasaklı sitelere girebilirsiniz.

2. Torrent Sitelerinden dosya indirmek

Ülkemizde olduğu gibi dünya üzerinde bir çok ülkede Torrent sitelergi yasaklanıyor. Torrent ile gönderilen bazı yasadışı dosyaların önüne geçmek bunun temel sebebidir. Vpn kullanarak Torrent dosyaları indire bilirsiniz.

3. Özel Bağlantılara Ulaşmak

Şirketinizin uzaktan bir bağlantı gerektiren bir iş size sunuyorsa, onun verdiği ip adresleri ile bağlantı kurmanızı isteyecektir. Güvenlik açısından vpn ile bağlantı yapmanız önemlidir.

4.Gizlilik ve Güvenlik 

Her türlü gizlilik ve güvenlik kaygılarının giderilmesi için vpn kullanı şarttır. Banka bilgilerinizin korunması kişisel verilerinizin korunması gibi önemli konularda vpnler sayesinde şifrelemeler ile verilerinizi koruya bilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı