Teknoloji

VPN Nedir Kısaca Ne Demektir?

VPN nedir Kısaca ne demektir? Başlıklı bu yazımızda, aslında internet kullanıcılarının sıklıkla duyup gördüğü ancak bir kısmının tam olarak ne olduğundan ya da nasıl çalıştığından emin olamadığı, oldukça yararlı bir sistemden bahsedeceğiz.

VPN Nedir Kısaca Ne Demektir?

Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi, Türkiye’de de çeşitli nedenlerle bazı internet sitelerine, devlet tarafından erişim engeli konulduğunu hepimiz biliyoruz. Bir dönem Türkiye ve devlet erkanına yönelik hakaret videolarının bulunduğu Youtube video paylaşım sitesine erişim engelinin gelmesi sonucunda Türkiye’den siteye girişlerin engellenmesiyle daha sık gündeme gelen VPN, yasaklı sitelere giriş imkânı veren uygulamalardır.

Yasaklı siteye erişmek istediğiniz zaman aktif edeceğiniz VPN uygulamaları, sizin internet erişimi yasaklanan ülke üzerinden değil başka bir ülke üzerinden giriş yapmanızı sağlayarak siteye erişmenizi sağlayan internet teknolojisidir. Bu teknoloji bilgisayarlarla kullanıldığı gibi, internet erişimine imkân veren tüm mobil cihazlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bu uygulamaların ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmakta olup, doğal olarak ücretli olan sürümler daha çok avantaj sunmaktadır. Ücretsiz sürümlerde üzerinden bağlantı yapılabilecek ülke seçeneği birkaç taneyken, ücretli uygulamalarda ülke seçeneği çok daha fazladır ve neredeyse tüm ülkeler bulunmaktadır. Ayrıca ücretsiz sürümlerinde sıklıkla can sıkıcı reklam ve uyarılarla karşılaşmanız da, mümkündür.

VPN nedir Kısaca Nasıl Kullanılır?

VPN Kullanımı Güvenli mi?

Bu soruya cevap verirken, internet üzeri uygulamaların geneli için kapsamlı düşünmek daha doğru olacaktır. Zira bilindik popüler uygulamalarda güvenlik adına bir sorun yaşama ihtimaliniz, yok denecek kadar azdır. Şayet hangi uygulamaların güvenilir ve insanlar tarafından tercih edilir olduğunu bilmiyorsanız, internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Hatta Google uygulama mağazası üzerinden, uygulamanın kaç kişi tarafından indirildiğine, kaç kişinin puanlama yaptığına ve yorumlara bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Bilindik bazı güvenilir VPN uygulamaları, şunlardır.

Proton: 3 farklı ülkeden, erişime izin vermektedir. 5 farklı sunucu üzerinden çalışan proton, tercih edilen VPN programları arasında olup ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcuttur.

Hotspot Shield: En popüler programlar arasındaki Hotspot, ücretli versiyonu olsa da ücretsiz versiyonunda birçok uygulamaya göre kaliteli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

NordVPN: Sade ancak kullanışlı bir program olmasıyla tercih edebileceğiniz NordVPN, yine ücretli ve ücretsiz seçeneklerle faydalanabileceğiniz VPN programlarından birisidir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı