Teknoloji

VPN Nedir? Nasıl Değiştirilir?

Aralarında ülkemizin de bulunduğu pek çok ülkede sık rastlanır durumlardan olan internet sitelerine erişim engelleriyle beraber daha fazla bilinir ve kullanılır olan VPN nedir? VPN nasıl değiştirilir? Gibi merak edilen soruların cevaplarını ve daha fazlasını, bu yazımızda bulabilirsiniz.

VPN Nedir?

Kullanan kişinin bilgisayarının, aslında olmadığı bir yerden fiziksel bir ağa uzaktan bağlanmasıyla o lokaldeymiş gibi izlenim bırakarak, internet sitelerine erişmeye sağlayan sanal ağ bağlantısı teknolojisi diyerek, VPN nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Genel kapsamda çok çeşitlilik arz eden bir sistem olsa da, genellikle anlatılan ve anlaşılan, programlar ve eklentiler şeklinde kullanımıdır. Ülkenizde yasaklanmış ve erişim engeline takılmış bir web sitesine girmek istediğinizde, öncelikle program kullanıyorsanız program açmalı, tarayıcınızda eklenti olarak kullanıyorsanız da, eklentiyi aktif etmeniz yeterlidir. Ardından, erişim yasağı bulunan siteye normalde site girişleri için kullandığınız yöntemlerle giriş yapmayı denediğinizde siteye artık ulaşılabilir olacaksınız.

VPN Nedir? Nasıl Değiştirilir?

VNP Çeşitleri ve Kullanım Şekilleri

Sık sorulan sorulardan birisi VPN nasıl değiştirilir? Olsa da, aslında bu sistemde bilgisayarlarınızda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek bulunmuyor. Yapılacak değişiklikler, kullandığınız sistem üzerinden ülke seçenekleri şeklinde yapılabilmektedir. VPN nasıl değiştirilir? Sorusuna cevap niteliğinde yapılabilecek değişiklikler ve sistemin kullanımı, aşağıdaki gibidir.

Proxy Tunnel Siteleri

Bu tip sitelerin kullanımı mantık olarak, VPN sistemleri ile aynıdır. Kullanımı kolay olsa da, bu sitelerden yasaklı sitelere giriş yapmak istediğinizde giriş yapabilir olsanız da, rahatsız edici reklamların yanı sıra hız sorunuyla karşılaşmanız olasıdır. Tunnel siteleri üzerinden sadece girmek istediğiniz sitenin linkini yazarak, erişim engeli bulunan sitelere giriş yapabilirsiniz. Bazı siteler ülke seçeneği de sunarak, hangi ülke kullanıcısı olarak görünmek istediğinizi seçmenize izin vermektedir.

Tarayıcı Eklentileri

VPN proxy uygulamalarının en yaygın kullanım şekillerinden birisi de, tarayıcı eklentileridir. Ücretli ya da ücretsiz edinebileceğiniz bu eklentiler tarayıcınıza bir buton olarak eklenmekte olup, yasaklı siteye giriş yapacağınız zaman eklentiyi Off konumundan ON konumuna almanız yeterli olmaktadır. Ücretsiz eklentilerde ülke seçeneği birkaç ülke ile sınırlıyken, ücretli sürümlerde ise 100’ün üzerinde ülke seçeneği bulabilirsiniz.

VPN Programları

Program şeklinde sunulan hizmetlerde, yine tarayıcılar için kullanılan eklenti yöntemiyle aynı mantığı sunmaktadır. Sadece fark olarak, bilgisayarınıza bir program şeklinde iniyor ve bu şekilde kullanılıyor olmasıdır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı