Teknoloji

Vpn Nedir? Nasıl Kapatılır?

Dünya üzerinde bir çok internet sitesi devlet tarafından engellenmektedir. Ülkemizde de erişim engeli olan bir çok site bulunmaktadır. Bu internet siteleri arasında en önemli sitelerden birisi vikepedidir. Vikipedi önemli bilgileri içerisinde barındıran özgür bir ansiklopedidir. Bu ansiklopediye erişim engeli olması bir çok kullanıcısını üzmüştür. Vikipediye girmek için uygulanan en gelen yöntem vpn kullanma yöntemidir. İnsanlar vpn kullanarak yasaklanmış ve engellenmiş sitelere giriş sağlaya bilir.

Vpn, Virtual private network kelimelerinin baş harflerinin yan yana getirilmesi ile oluşturulmuştur. Yasaklı sitelere girmek, internette anonim olarak dolaşmak için vpn kullanmak oldukça önemlidir. Vpnler sizin bulunduğunuz konum başta olmak üzere, ip adresinizi değiştiren sistemlerdir. Bu ip adreslerinin değişmesi sonucunda bilgisayar veya telefonunuzun farklı bir konumdan internet sitesine istek attığı gözlemlenmiştir.  Bunun sonucunda yasaklı ve engelli sitelere giriş yapmış olursunuz.

Vpn Nasıl Kullanılır?

Öncelikle vpnleri iki yöntem ile kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerden birincisi tarayıcı üzerinde ikincisi ise bir program aracılığı ile kullanmaktır. Tarayıcı üzerinden vpn kullanmak oldukça pratik ve etkilidir. Bu iş için en uygun tarayıcı Operadır. Opera içerisinde barındırdığı vpn hizmeti ile kullanıcılarına ücretsiz vpn seçenekleri sunar. Yani geçerli olarak kullandığınız tarayıcının yanı sıra operayı bilgisayarınıza kurmak size ekstra bir program kurmanıza gerek kalmadan yasaklı sitelere giriş yapmanızı sağlayacaktır.

Yasaklı sitelere giriş yapmak istediğinizde Operayı açarak vpn aktif etmeniz yasaklı sitelere girmenizi sağlar. Aynı zamanda ekstra bir program kurulumuna gerek olmaması da bilgisayarınızı yormayacağı anlamına gelmektedir.

Opera haricinde bir yazılım ile vpn kullanmak istiyorsanız, vpn firmaları tarafından hazırlanmış vpn masaüstü yazılımları ve mobil yazılımlarını kullanabilirsiniz. Bu yazılımları 1 defa bilgisayarınıza kurduktan sonra onları etkinleştirebilir istediğiniz zamanda devre dışı bırakabilirsiniz. Bazı ücretsiz vpn sağlayıcılarının ip adresleri çöp duruma gelmiş olabiliyor. Bu durumda vpn programını kapatıp açmanız başka ip denemenize yardımcı olacaktır.

Vpn Arka Planda Çalışır Mı? Nasıl Kapatılır?

Vpnler programdan veya tarayıcıdan çalıştığı zaman ufak simgelere sahip olan programlardır. Bu sebepten siz bir vpnyi çalıştırdığını unutabilirsiniz. Vpnler genellikle masaüstü yazılım ise sağ alt köşede küçük bir simge olarak yer alır. Buradan arayüzünü açarak vpn kapata bilir veya tekrar açabilirsiniz. Tarayıcı içerisinde bulunan vpn eklentileri isterseniz tarayıcının uzantılar bölümünden devre dışı bırakabilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak da eklenti ayarları kısmında eklentiyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı