Teknoloji

VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yasaklı sitelere giriş yöntemleri hakkında araştırma yapanların sıklıkla duyduğu veya kullandığı yöntemlerden birisi olan yöntem hakkında, bilmeyenler için VPN nedir? Nasıl kullanılır? sorularına cevap verdik.

VPN Nedir?

Öncelikle VPN nedir? Sorusuna anlaşılır bir şekilde cevap verecek olursak; Yasaklı sitelere girmek isteyenlerin kullanmaları halinde, sistem tarafından bulundukları ülkeden farklı bir konumdan giriş yapıyormuş gibi gösterilmelerini sağlayarak, erişim engeli bulunan web sitelerine girişlerini sağlayan sanal ve özel bir ağdır, diyebiliriz.

Anlaşılır bir tanımlama yaptığımız VPN ağlarının çalışma mantıkları, oldukça basittir. Bulunduğunuz ülkenin IP adresinden herhangi bir siteye erişimin yasaklanması durumunda, bu ağlar kullanılarak o siteye girişiniz başka bir ülke üzerinden yapılmaktadır.

Daha iyi anlaşılması için, daha vasat bir örnek verelim. Örneğin İran, Türk vatandaşı olan kişilerin değil de Türkiye’den direk olarak geçiş yapanların ülkesine girmesini istemiyor ve yasaklıyorsa, siz Türk vatandaşı olarak önce Suriye’ye, sonrasında İran’a geçiş yapabilirsiniz. Bu vasat örnekle, VPN mantığının daha iyi anlaşılacağını umuyorum.

VPN nedir? VPN nasıl kullanılır?

VNP Nasıl Kullanılır?

Kullanımı da oldukça basit olan bu sanal ağ programları, cep telefonlarında ve bilgisayarlarda tarayıcı eklentileri ya da programlar olarak tercihinize bağlı olarak kullanabilirsiniz. Program tipi VPN uygulamalarını cep telefonlarınıza ya da bilgisayarlarınıza indirerek, yasaklı sitelere girmek istediğinizde açık konuma getirebilir, mevcut ülke seçeneklerinden hangi ülke üzerinden girişinizin gösterilmesini istiyorsanız ülkeyi seçerek giriş sağlayabilirsiniz.

Tarayıcı eklentileri şeklinde de kullanacağınız VPN uygulamalarını, kullandığınız tarayıcının mağazasından tarayıcınıza kurarak yine aynı şekilde ülke seçip aktif hale getirdikten sonra sitelere erişim sağlayabilirsiniz.

VPN Kullanımı Ücretli Mi?

Bu uygulamaların, ücretli ve ücretsiz olarak iki sürümü bulunmaktadır. Ücretli sürümlerinde daha fazla ülke seçeneği olduğu gibi, reklamsız bir şekilde kullanım imkânı sunmaktadır.

Ücretsiz uygulamalarda ise ülke seçenekleri genellikle birkaç ülke ile sınırlı tutulmakla birlikte, kullanım esnasında çeşitli reklamlar size sunulmaktadır. Ancak iki sürümde de kullanım esnasındaki işleyiş arasında, bir farklılık bulunmamaktadır.

Güvenli uygulamaları kullanmakta, VPN kullanımı konusunda önemli hususlardan birisidir. Bu nedenle tarayıcı mağazalarında ya da program indirme sitelerinde, uygulama ve programların indirilme sayıları, yapılan yorum ve beğenilere dikkat ederek sizin için en uygun olanını indirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı