Teknoloji

Vpn Nedir? Nasıl Kurulur?

Vpn türkçe anlamı ile sanal kişisel network açılımına sahip bir internet sağlayıcı hizmetidir. Hayatımızı kolaylaştıran ve internette özgürce gezinmemizi sağlayan programlar arasında vpnler ilk sırada yer almaktadır. Vpn kullanarak yasaklanmış ve arama filtrelerine takılmış tüm siteleri görebilir. Ülkemizde girişi yasaklanmış sitelere gire bilir ve bu siteleri aktif bir şekilde kullanabiliriz. Bazı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bazı sitelere girişler engellenebilir. Bu durumda vpn kullanmak en pratik çözüm olacaktır. Vpnler kullanış olduğunuz ip adresini değiştirerek sizin farklı lokasyonda görünmenizi sağlar ve yasaklı sitelere rahat bir şekilde girebilirsiniz. Kullanacağınız premium vpnler sayesinde yüksek hızlı gezinti yapabilirsiniz.

Vpn Nasıl Kurulur?

Öncelikle vpn kurmak için iki yol tercih edebilirsiniz. Tarayıcınıza kuracağınız bazı eklentiler vpn görevi görmektedir. Bu eklentiler içerisinde barındırdığı proxy ipler ile sizin bulunduğunuz konumu, ip adresini ve internet protokolünüzü değiştirerek size yasaklı sitelere giriş imkanı sunar.

Bir diğer yöntem ise vpn masaüstü yazılımı kullanmak olacaktır. Vpn masaüstü yazılımları tek tuş ile seçtiğiniz bir ülkeden ip adresi alarak sizin tüm protokol bilgilerinizi değiştirir. Aynı zamanda internette özgür ve rahat bir şekilde gezebilirisniz.

Vpn kurmadan önce hangi vpn servis sağlayıcısını kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bir çok firma ve seçenek vardır. Bu seçeneklerden birini seçtikten sonra bu firmanın web sitesine giderek bir üyelik oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz üyelik ile giriş yapıp ücretli ise ücreti ödemeli ücretsiz ise direk programı indirmelisiniz.

En İyi Vpn Programları

Vpn kullanırken dikkatli olmak oldukça önemlidir. İpleri kara listede olan vpn servis sağlayıcısı ile çalışmak iyi bir yöntem değildir. Bu sebepten bu sektörde bir çok defa denenmiş ve herkes tarafından kabul edilmiş vpn sağlayıcıları kullanmak iyi olacaktır. En iyi 5 vpn servis sağlayıcısı;

  1. Hotspot Shield
  2. Nord Vpn
  3. Proton Vpn
  4. Opera (Sadece Tarayıcıda Çalışır)
  5. Windscribe

Yukarıda paylaştığımız vpn servisleri sektörde yer alan en iyi servis sağlayıcılarıdır. Bu sebepten bu firmaların web sitelerine gidip ücretsiz olarak kullanabilir, dilerseniz de premium sürümlerini kullanabilirsiniz.

Vpnleri istediğiniz zaman aktifleştire bilir, istediğiniz zamanda devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özellikleri sayesinde bilgisayarınızdan kaldırmaya ihtiyacınız olmaz. Vpn kullanmaya karar verdiğiniz de bilgisayarınızda yüklü olan vpni aktif etmeniz yeterli olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı