Teknoloji

Vpn nedir? Ücretli Mi?

Yasaklanan sitelerin artması ve internet sansürlerinin çoğalması ile vpn kullanımı her geçen gün artmaktadır. Vpn kullanmak oldukça basittir ve 7 den 70’e herkes rahatlıkla kullanabilmektedir. Vpn kendinize sanal özel bir ağ oluşturmanızı sağlar. Bu sayede hem oluşturduğunuz vpn ile kişisel bilgisayarınıza bağlana bilir ve dosyalarınızı gözlemleye bilirsiniz. Hemde vpn sayesinde özgür ve internet filtrelerine takılmadan bir internet kullanıcısı olabilirsiniz. Vpn kullanmak isteyen insanlar tarayıcılarına vpn kurabilirler. Fakat tarayıcınıza vpn eklentisi kurmadan da vpn masaüstü yazılımları ve mobil uygulamaları ile vpn kullanmanız mümkündür. Çok fazla vpn firması bulunmaktadır ve piyasa da ücretsiz ve ücretli  bir çok vpn programı vardır.

Neden Ücretli Vpn Programları Var

Öncelikle vpnlerin ücretli olması ile ücretsiz olmasının çalışma mantığı arasında hiç bir fark yoktur. Ücretsiz sistemlerin çalışma prensipleri ile ücretli sistemlerin çalışma prensipleri aynıdır. Yani kullandığınız vpn programı ne olursa olsun işlevi aynı olacaktır. Fakat ücretli yazılımlar içerisinde barındırdığı çok fazla ip seçeneği ve kaliteli sinyal gücü ile dengeli bir internet bağlantısı kurmanızı sağlar.

Ücretsiz vpnler genellikle yavaş çalışırlar. Bunun yanı sıra ücretsiz oldukları için ip havuzlarında bir çok kara listede bulunan ip bulunmaktadır. Ücretsiz vpnler size bir zarar vermez yada olumsuz bir etkisi yoktur. Sadece kullanım açısından işinizi zorlaştırabilir ve kara listede bulunan ipler yüzünden giriş yaptığınız mail adresleriniz spama düşebilir.

Ücretli vpn kullanmak sizin aldığınız hizmetin karşılığını ödemeniz anlamına gelir ve insanlar bunun sonucunda sizin için çalışırlar. Size sağlam ve hızlı ip adresleri sunarak mağdur olmamanızı ve internet kesintilerine uğramamanızı sağlarlar.

Ücretsiz Vpn Dezavantajları

Ücretsiz vpnler herkes tarafından kullanılan ve hız olarak ücretli vpnlere göre daha düşük vpnlerdir. Kullanacağınız ücretsiz vpn ile size denk gelen ip de bazı sorunlar olabilir ve o ip adresi bir suça karışmış olabilir. Zor bir ihtimal de olsa o ip adresi ile bazı suçlardan suçlanabilirsiniz. Bu ihtimal oldukça düşüktür ama yok denemez. Ücretsiz vpnlerde bağlantı sık sık kopar ve düzenli internet erişimi sağlayamazsınız. Bu yüzden işleriniz aksaya bilir ve canınız biraz sıkılabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı