Teknoloji

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar? (Yasaklı Sitelere Giriş)

Türkiye’de Youtube ve Wikipedia’ya gelen erişim engelleriyle adını daha sık duyduğumuz VPN nedir? VPN ne işe yarar? Sorusunun cevaplarını merak edenler için hazırladığımız yazımızda, ücretsiz VPN servisleri hakkında da detaylar yer almaktadır.

VPN Nedir?

Basit bir ifadeyle internet bağlantılarında IP adresinin değiştirilerek, yasaklı sitelere giriş yapılmasını sağlayan bir ara yüz uygulamasıdır diyerek, VPN nedir? Sorusuna anlaşılır bir cevap verebiliriz.

Kullanım bakımından oldukça basit olan bu uygulamalar, dünya genelinde erişim engeli bulunan sitelerin tamamına çok kolay bir şekilde giriş yapılmasına olanak tanımaktadır. Ücretli ve ücretsiz VPN servisleri kullanılarak, erişim engeli almış sitelere ulaşabilir, internet üzerinde gezinirken IP adresinizi farklı bir ülkede gösterebilir ve hatta gizleyebilirsiniz.

VPN nedir, Ne İşe Yarar?

VPN Ne İşe Yarar?

Sık sorulan sorular arasındaki VPN ne işe yarar? Sorusunun cevabı, her ne kadar basit bir tanımlamayla verilebilecek olsa da, temeline inildiğinde oldukça kapsamlıdır.

Kullanım amacına bağlı olarak kullanılan uygulamadan seçeceğiniz ülkeye göre bir internet sitesine girişinizi farklı bir ülkede gösterebilir, ya da rastgele seçeneklerle sistemin otomatik tanımlayacağı ülkeden siteye erişiyormuş izlenimi verebilirsiniz. Bu uygulamaları, yukarıda bahsedilenlerle birlikte şu amaçlarla kullanabilirsiniz.

  • Ülkelerin erişim yasağı koyduğu internet sitelerine, IP adresinizi o ülkeden farklı bir ülkede göstererek rahatça giriş yapabilirsiniz.
  • Erişim yasağı olmasa dahi herhangi bir siteye belirli bir ülkeden giriş yapmanın avantaj sağladığı durumlarda, o ülkenin IP adresiyle giriş sağlamak mümkündür.
  • İnternet üzerinde gizliliğin sağlanması adına, VPN kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz uygulamaların temel amaçları, bu şekildedir. Kısacası bir örnekle VPN ne işe yarar? Sorusunu özetlemek gerekirse; Türkiye’de Youtube erişim yasağının olması, Türkiye’de ki internet kullanıcılarının Youtube video paylaşım sitesine giriş yapmalarının engellenmesi anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda, VPN uygulamaları imdadınıza yetişmekte ve uygulamayı açtıktan sonra sistem sizi VPN’nin tanımlamış olduğu ülkeden giriş yapıyor zannederek Youtube’a girişinize izin vermektedir.

Ücretli ve Ücretsiz Sürümler Arasındaki Farklar

Uygulamanın iki sürümü arasındaki en temel fark, ülke seçenekleri ve reklam görünümleridir. Ücretsiz uygulamalarda yazılımcıların daha önceden belirlediği birkaç ülkenin IP adresiyle giriş sağlanabilirken, ücretli VPN uygulamaları ise neredeyse tüm ülkeler arasından IP adresinizin sisteme görünmesini istediğiniz ülkeyi seçmenize imkân vermesidir. Diğer fark ise ücretsiz uygulamalarda karşınıza rahatsız edici reklamlar çıkarken, ücretli uygulamayı kullanmanız durumunda bu reklamlar kaldırılmaktadır.

En Kullanışlı Ücretsiz VPN Proxy Servisleri

Aşağıdaki servisler ücretsiz olmasına karşın, ücretli sürümleriyle daha kapsamlı kullanım imkânı sunulmaktadır.

  • Zenmate
  • Hotspot Shield
  • TunnelBear
  • Speedify
  • Hide Me
  • Touch VPN
  • VPN Unlimited

Bu uygulamalar tarayıcılarda eklenti olarak kullanıldıkları gibi, bilgisayar ve mobil cihazlara indirilerek program şeklinde de kullanılabilmektedir.

Tavsiye: Tekno10.com editörlerinin hazırlamış olduğu benzer bir konu olan IP gizleme nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak, internet gizliliği konusunda farklı bilgiler edinebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı