Teknoloji

WEBP Resim Formatı Nedir?

İnternet dünyasında yeni olan WebP, son zamanlarda Google tarafından da önerilen bir dosya formatıdır. Görsel optimizasyon için önerilen bu format, hem hız hem de uyumluluk açısından önemli bir kriter olarak Google’ın da dikkatini çekmiş olacak ki son güncellemesinde bu formattan yararlanılması gerektiği konusunda kullanıcılara öneri olarak sunuldu.

Dosya Sıkıştırmada En İyisi

Gerek PC üzerinden olsu gerek mobil üzerinden olsun, yüklenecek resim ve video görsellerinin aşırı alan kaplamaması için sıkıştırılması gerekmektedir. Bu sıkıştırma görselin hızlı bir şekilde yüklenebilmesini ve gönderimini sağlamaktadır. Bu nedenle bütün siteler bu yöntemi kullanmaktadır. Ancak siteler sıkıştırma yöntemini kullanırken, en az kayıp ile görseli korumak isterler. İşte WebP, bu amaçla geliştirilen resim dosya formatlarından biridir.

WebP dosya formatı sıkıştırma işlemini yaparken resimlerin minimum kayıp ile sıkıştırma yapmayı hedeflemektedir. Herkesçe bilinen jpeg ve PNG boyutlarından daha iyi bir kullanım sağlayan format, kullanıcılar ve siteler için veri tasarrufu konusunda oldukça kullanışlıdır. Siteye yüklenen görselin açılması ile boyutunun doğru orantılı olması, veri tasarrufunun önemini göstermektedir. Ayrıca sıkıştırma oranının yüksek olması, resim ve videoların sitelere daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır.

Kullanıcı Dostu

Yeni sayılabilecek bir geçmiş sahip olan dosya formatı ile jpeg karşılaştırıldığında % 40’a kadar daha fazla bir sıkıştırma yapılabildiği tespit edilmekte. Bu oranı diğer programlar ile sağlayabilseniz de SEO uyumu açısından Google’ın tercih ettiği formatın WebP olduğunu hatırlatmakta fayda var. Google’ın bu formatı seçmesinin sebebi ise WebP formatını ‘kullanıcı dostu’ olarak nitelemesi.

Programlar İle De WebP Uzantılı Dosya Oluşturulabilir

Şu an için Chrome ve Opera, bu dosya şeklini destekleyen sunucular. Tek eksik gibi görünen bu durum, WordPress kullanıcıları için bir eklenti yardımıyla çözülebilmekte. Ancak özel yazılıma sahip siteler için aynı şeyi söylemek mümkün değil.  Bu siteler henüz WebP’yi kullanamamakta. İnternet üzerinde bu dosya formatına görseli dönüştürebilecek programları bulmak ise elbette mümkün. Pixelmator, ImageMagick, Leptonica, XnConvert GIMP bu programlardan yalnızca birkaçı.

Herhangi bir program yüklemeden de WebP formatını kullanmak mümkün. Bunun için işletim sistemine yüklenmesi gereken dosyayı bulmak gerekmekte. Bilgisayarın işletim sistemi yazılımı WebP uzantısını desteklemez ise bu görsel sıkıştırıcı da kullanılamamakta.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı