Teknoloji

Whatsapp Kullanıcı Sayısını Duyurdu

Whatsapp neredeyse tüm dünyada en sık kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında geliyor. Facebook tarafından satın alınan Whatsapp’ın resmi blogunda yayınladığı yazıya göre güncel olarak 2 milyarı aşkın kişi Whatsapp kullanıyor. Her geçen gün daha fazla kişinin kullanmaya başladığı Whatsapp, tahtını kimseye bırakmamaya kararlı görünüyor.

Whatsapp uygulaması hayatımıza girdiği günden itibaren pek çoğumuz için SMS kullanımı rafa kaldırıldı diyebiliriz. Yalnızca SMS değil MMS kullanımını da ciddi boyutta düşüren Whatsapp, neredeyse herkesin akıllı telefonuna indirdiği ilk uygulama olma özelliğini de taşıyor.

Whatsapp’ı En Çok Kullanan Ülkeler

Whatsapp 2 milyarı aşkın güncel kullanıcı sayısı ile neredeyse tüm dünyanın kullandığı bir mesajlaşma uygulaması olsa da elbette ki kimi ülkelerde kullanım oranı rakiplerine göre çok daha yüksek, kimi ülkelerde de daha düşük. Whatsapp tarafından paylaşılan verilere göre uygulama Hindistan’ın bir numarası. 2019 yılının temmuz ayında yalnızca Hindistan’da 400 milyon kullanıcısı olduğu belirlenen Whatsapp’ın yeni kullanıcı sayısı her dakika artıyor. Batı ve Güney Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Afrika ülkelerinde de yoğun bir Whatsapp kullanımı mevcut. 

Whatsapp Kullanıcı Sayısını Duyurdu

Whatsapp Kullanmayan Ülkeler 

Whatsapp her ne kadar 2 milyar kullanıcı ile SMS ve MMS devrini tarihe karıştırsa da, Whatsapp kullanmayı tercih etmeyen ülkeler de mevcut. Bu ülkelerin başında Çin, Japonya, Kore ve Kuzey Amerika geliyor. Wechat veya Line isimli uygulamaları tercih eden bu ülkelerde Whatsapp kullanım oranları ciddi derecede düşük. 

Whatsapp Güvenliğe Çok Önem Veriyor

Whatsapp kullanıcıları tarafından en çok önemsenen konunun güvenlik olduğunu bilen Whatsapp, özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra güvenlik konusunda yepyeni atılımlarda bulundu. Uçtan uça şifreleme yöntemiyle özel mesajların 3. kişilerin erişimine kapatıldığını belirten Whatsapp, güvenlik konusunu oldukça ciddiye alıyor. Özellikle günümüzde pek çok bilginin Whatsapp üzerinden paylaşıldığını düşündüğümüzde bu önlemlerin ne kadar gerekli olduğu daha kolay anlaşılıyor.

Whatsapp çalışanlarının bile mesajlarınıza erişemeyeceğini belirten Whatsapp, E2e şifreleme yönteminin en son teknolojiler çerçevesinde dünyanın en iyi güvenlik uzmanlarıyla birlikte geliştirildiğini belirtiyor. Her ne kadar zaman zaman Facebook’un adı birtakım skandallara karışsa da, Whatsapp güvenli uygulama imajına zarar verecek bir suçlama ile karşı karşıya kalmadı. Bu da Whatsapp kullanıcılarının her geçen gün daha da artmasının sebeplerinden biri.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı