Teknoloji

Whatsapp Viral Mesajları %70 Azaldı

Covid-19 salgını nedeniyle artan viral mesajların iletimine Whatsapp bir çözüm bulmuştu. İletilen mesajların kısıtlamalarına önem gösterdiklerini belirten Whatsapp çalışanları, %70 oranında bir kısıtlama yaptıklarını açıkladı.

Whatsapp şirketi, Nisan’ın ilk haftası kullanıcıların kendilerini iletilen mesajlardan dolayı sıkılmış ve bunalmış hissediyor olabileceklerini düşünüp bu konuya bir çözüm bulmak istedi. Son günlerde genellikle Coronavirüs hakkında iletilen mesajların da çoğalmasıyla kullanıcıların rahatı ve istekleri göz önünde bulunduruldu. Yayılan haberler ve dezenformasyonun artması herkes için bir tehlike oluşturuyordu ve Whatsapp şirketi, 7 Nisan’dan itibaren iletilen mesajların gönderilmesine dair büyük bir kısıtlama getirdi.

Kısıtlama Daha Çok Arttı

Geçen ay viral mesajların kısıtlamalarına ilişkin bir açıklama yapan Whatsapp şirketi, geçtiğimiz aydan bu yana bu kısıtlamaların %70’i bulduğunu açıkladı. Bu kısıtlama ilk olarak 2018 yılında kullanılmaya başlanmıştı. Kullanıcılar Whatsapp üzerinden tek seferde 5 kişiden fazla kullanıcı veya gruba mesaj gönderemiyorlardı. 7 Nisan tarihinde gelen yeni uygulama ile 5 kişi veya grup kısıtlaması bire düştü. Kullanıcılar, kendilerine iletilen mesajları bundan sonra tek seferde sadece bir kişiye veya gruba iletebilecekler.

Whatsapp yetkilisi yaptığı açıklamada kısıtlamayla ilgili şu cümleleri kurdu:

Kısıtlama konusunda yaptığımız bu değişiklik, WhatsApp kullanıcılarının kendilerine kişisel ve özel görüşmeler için bir yer açmasına yardımcı oluyor. WhatsApp şirketi, viral mesajlarla ve var olan dezenformasyon ile başa çıkmak için üzerine düşeni yapma devam ediyor.

Yapılan bu kısıtlama ile viral mesajların ve insanları rahatsız eden birçok haberin yayılması büyük ölçüde önlenmiş oldu. Bu önlemlerde Whatsapp’ın yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Facebook’un da etkisi oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı