Teknoloji

WhatsApp Web’de ‘Karanlık Mod’ Nasıl Açılır?

2015 yılına kadar WhatsApp sadece akıllı telefonlarda kullanılabilen bir platform olarak hayatımızdaki varlığını sürdürüyordu. Ancak Facebook sahipliğine geçen popüler mesajlaşma uygulaması bu tarihte WhatsApp Web servisini duyurdu. QR kodu okuttuktan sonra telefonlarını tarayıcıyla eşleştiren kullanıcılar, klavye yardımıyla mesajlaşmaya kaldıkları yerden devam etmeye başladılar.

Üstelik WhatsApp Web’in telefondan geri kalır hiçbir yanı yok. Belge ve fotoğraf alışverişi yapabilmeniz mümkün. Tek eksiği görüntülü ve sesli aramaları henüz desteklemiyor oluşu. Bir diğer önemli dezavantajı ise mobil uygulamasının aksine WhatsApp’ın tarayıcı sürümünde ‘Karanlık Mod’ mevcut değil.

Gizli ‘Karanlık Mod’ özelliğini açmak çok basit

Eğer geceleri WhatsApp Web kullanıyorsanız ve açık renk tonları gözünüzü tırmalıyorsa, gayrıresmî bir şekilde bunu düzeltebilmeniz mümkün. Bunun için WhatsApp Web’in kaynak kodlarında WABetaInfo tarafından keşfedilen ufak birkaç değişikliği yapmanız gerekecek.

Evet, hazırsanız başlayalım!

  • Öncelikle web.whatsapp.com adresini ziyaret ediyoruz ve mesajlaşmanın dışında boş bir alana sağ tıklıyoruz. Ardından “İncele” seçeneğine basıyoruz. Alternatif olarak CTRL+SHIFT+I kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.
  • Ardından CTRL+F’ye basarak arama fonksiyonunu açıyor ve ilgili kutucuğa “body class=”web” yazıyoruz.
  • Karşımıza çıkan “web” kodunun üzerine çift tıkladıktan sonra düzenleme modu açılacaktır. Burada “web” ibaresinin yanına “dark” yazısını ekliyoruz ve böylece kodu body class=”web dark” haline getiriyoruz.
  • Enter’a bastıktan sonra WhatsApp Web karanlık moda geçiş yapacaktır.

Beyaz arka plan ve yeşil renk tonları yerine koyu lacivert renge bürünecek olan WhatsApp Web ile gözünüzü rahatsız etmeden, uykularınızı kaçırmadan saatlerce yazışabilmeniz mümkün.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konu var: Bu sadece geçici bir çözüm. F5’e basıp sayfayı yenilediğinizde veya WhatsApp Web’i kapatıp yeniden açtığınızda bu işlemi tekrarlamanız gerekecek. Kalıcı bir çözüm arıyorsanız resmî olarak WhatsApp’ın karanlık mod özelliğini sunmasını beklemeniz lâzım maalesef.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı