Teknoloji

WhatsApp’ta Yeni Dönem Başlıyor

Büyük satın alma ile Whatsapp’ın sahibi olduğu Facebook, artık whatsapp platformunda da reklamların gösterileceğini duyurdu. Uygulama da reklam gösteriminin kullanıcıyı rahatsız etmemesi için gerekli hassasiyeti gösterileceğini belirtti. Reklamların uygulama üzerinde bulunan ve artık neredeyse her platformda karşımıza çıkan “Durumlar” bölümünde yayınlanacağını ve kullanıcıyı rahatsız etmeyecek bir formatta yayınlanacak.

Facebook’un Hollanda’daki Facebook Pazarlama Zirvesi’nde duyurusu gerçekleşen bu yeniliği slaytlar üzerinde reklamların uygulama içinde nasıl görüneceğini gösterildi. Be Connect dijital pazarlama ajansı Olivier Ponteville’de katılımcı ve medya başkanı tarafından açıklanan bu yenilik her ne kadar kullanıcıların hayatına olumsuz olarak etki etse de kullanıcıyı rahatsız etmeden ve uygulama kullanımının önüne geçmeyeceğini iletti.

Whatsapp reklamları uygulamanın bir parçası olarak 2020 yılında yayınlanmaya başlayacağı onaylandı.

Sosyal medya yorumcusu Matt Navarra tarafından twitter üzerinden paylaşılan fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Instagram’ın Hikayeler özelliği gibi, WhatsApp Durumlar bölümünde gelecek reklamlar tıklandığında, yayınlanan reklamın tam ekran olarak görüntüleceği ve 24 saat süre itibari ile bu reklamlar yayında kalacaktır. Reklam vermek isteyen firmalara, açılacak bu reklam alanlarında metin, fotoğraf, video ve hareketli GIF’leri paylaşmanıza olanak tanınacaktır.

Etkinlikten paylaşılan resimlerden yola çıkarak, durumlar bölümünde arkadaşlarımızın durumlarını izlerken tıkladığımız reklamlar da tıpkı arkadaşlarımızın durumları gibi tam ekranda gelecektir. Ancak, Ekranı üst kısmında Durumu paylaşan kişinin adı yerine, reklamı yayınlayan şirketin adı gösterilecektir.

Instagram üzerinde de alışkın olduğumuz gibi reklamı yapılan ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi için bir reklam göründüğünde yukarı kaydırın uyarısı karşımıza gelecektir.

Geliştiriciler, uygulamayı sadece iletişim kurmak amacı ile kullanan kullanıcıların karşılarına çıkacak bu reklamları hoş karşılayıp karşılamayacağı konusunda da çekimser davranacaklarından eminiz.

Sonuçta, mesajlaşma uygulamasının kişilerin tüm konuşma geçmişlerini uçtan uca şifreleyerek koruma altına aldıklarını biliyoruz. Fakat iletişim geçmişlerini filtreleyerek kişi ile ilgili reklamları karşılarına çıkarmak veri toplamak durumunda kalırsa, WhatsApp eskisi kadar gizlilik dostu görünmeyebilir.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı