Teknoloji

Win 10 Performans Modu Etkinleştirme

Windows 10 kullanıcıları için çok önemli bir güncelleme yayınlandı. Bundan böyle Win 10 kullananlar yüksek performans modu ile bilgisayarlarını kullanabilecekler. Sizler için hazırladığımız tüm detaylarıyla Win 10 performans modu etkinleştirme nasıl yapılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir konulu yazımızda aklınızdaki tüm soruların cevabını bulacaksınız.

Eğer Windows 10 Spring Creators Update versiyon 1803 güncellemesini yaptıysanız siz de Win 10 performans modu etkinleştirme işlemini yaparak Microsoft’un yeni güç profili moduna geçebilirsiniz. Bu yeni güç profilinin geliştirilmesinin amacı ufak gecikmeleri azaltmak. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, Windows 10 yüksek performans modu aktifleştirdiğinizde sisteminizin güç tüketimi artacak ve laptop kullanıyorsanız şarjınız daha erken bitecektir.

Bununla beraber bir diğer önemli nokta da şu: Windows 10’u yüksek performans modun ile kullandığınızda sisteminizin sadece güç tüketimi değil işlemci ve diğer donanım elemanlarınız daha yüksek performans ile çalışacağından dolayı güçlü bir soğutma sisteminiz yoksa problemler yaşayabilirsiniz.

Win 10 Performans Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Win 10 performans modunu etkinleştirme için öncelikle;

  • Başlat menüsünde CMD yazarak komut istemciyi sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
  • Komut istemci (CMD) ekranına aşağıdaki kodu kopyalayarak yapıştırın ve enter tuşuna basın.

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

  • Başlat menüsünden denetim masasını açın ve sırasıyla Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri > Nihai Performans adımlarını takip edin.

Artık sizde bu sayede Windows 10 sisteminizi Nihai Performans modu ile yüksek performans elde etmiş olacaksınız ve kullandığınız uygulamalarda bunun katkısını hissedebilirsiniz. Yazımızın başında da hatırlattığımız gibi Windows 10 performans modu etkinleştirme işlemi donanım elemanlarınızın daha yüksek performansta çalışmalarını sağladığı için buna bağlı olarak güç tüketimi artacaktır. Buna ek olarak sisteminiz daha fazla ısı üretecektir. Bu konularda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı