Teknoloji

Windows 10 “Akıllı Depolama” Nedir?

Windows 10 Akıllı Depolama Sistemi Nedir?

İşletim sistemlerinin gelişmesi ve dolayısıyla bilgisayarların gelişmesi ile depolama hizmetlerinin farklı boyutlara gelmesi, belki de gelişen bilişim teknolojileri açısından adeta bir dönüm noktası olma özelliği taşımaktadır. Dosyaların depolanma özellikleri, gelişen işletim sistemlerinin kapladığı alanlarda beraber kullanıcıların yükledikleri oyunlardan programlara, videolardan müziklere kadar çeşitli dosyaların bilgisayarlarında barınmalarına sebebiyet verecek yazılımlarla, bilgisayarların depolama alanlarının öneminin ne kadar elzem olduğu son on yılda ortaya çıkmıştır. Özellikle gelişen multimedya sektörlerinin depolama açısından ciddi masraflar gerektirdiğini anlatmaya sanırım gerek yok. Ancak bilgisayarların depolama özelliklerinin sadece bu alanlarla sınırlı kalmadığını da belirtmekte fayda vardır. Bilgisayarlar üzerinden ciddi para kazanan programcıların, mühendislerin ve uzmanlarında proje dosyalarının boyutlarına göre depolama konusunda ciddi atılımlar ve adımlar atması gerekliliği artık piyasada bilinen temel koşulların başında gelmektedir.

Bilgisayarların depolama alanındaki bu ihtiyaçlarını karşılamak adına da ister işletim sistemleri, ister yazılım firmaları bu alanlarda ciddi adımlar atmaktadır. Gelişen bu ihtiyaçlara binaen, Windows 10 kendi bünyesinde bu alanda çok önemli adımlar atmaya başlamıştır. Bu adımlardan birisi de, akıllı depolama sistemi olarak bilinen ve son güncellemeler ile piyasaya sürülen bir uygulamadır. Bu uygulamanın temelinde bilgisayarda olabildiğince yer açmak ve depolama alanlarının genişletilmesi konuları vardır. Bilindiği üzere internetin sık kullanımı aynı zamanda bir depolama problemi yaratmaktadır. Ön bellek olarak bilinen tarayıcı hafızaları, girdikleri sitelerin çerezlerini yani kimlik bilgileri ile sitelerde kullanılan görsel materyaller dâhil tüm verileri kendi hafıza depolarına atmaktadır. Bu hafıza depoları zaman içerisinde öyle büyük alanlar kaplamaya başlarlar ki, neredeyse her gün yapılan internet işlemleri zaman içerisinde hard disk denilen depolama alanlarının önemli bir bölümünü kapsamaya başlar. Tabii ki boş yani çöp dosyaların silinmesi gerekliliği de otomatik olarak ortaya çıkar. İşte akıllı depolama denilen uygulama, bilgisayarda oluşacak çöp dosyaların silinmesi ve hatta kullanılmayan verilerin silinmesine yönelik otomatik bir çözüm sunmaktadır. Sizlere bu makalemizde Windows 10 Akıllı Depolama Sistemi Nedir onu anlatacağız.

 

Windows 10 Akıllı Depolama Sistemleri Nerede Kullanılır?

Depolama bilgisayarlar için elzem bir durum ise, eğer ki yüksek seviyeli projeler veya mühendislik işlemleri yapıyorsanız Windows 10 Akıllı Depolama Sistemi de sizin için o kadar elzem ve önemlidir. Sadece mühendislik işlemleri veya proje üzerinden çalışan mühendisler içinde değil, sunucu barındırma hizmeti veren bilgisayarlar ve dahası ana sunucu olma özelliğini taşıyan bilgisayarlar açısından da akıllı depolama hizmeti çok çok önemli bir işlev görmek açısından gerekli olacaktır. Çünkü dosyalar ile şişen bilgisayarların projelerde yeterli verimli çalışamayacağı gibi, yazılım ve mühendislik uygulamaları testlerinde çalışan bilgisayarlar benzetim anında aşırı dosya birikmesi sonucu kilitlenmesi de olası bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemleri aşmak adına, akıllı depolama çoğu kişi için güzel bir uygulama olacaktır.

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle Windows Tuşu ve l harfine aynı anda basarak Windows 10 sistem menüsünü açmalısınız. Bu menüyü açtıktan sonra ayarlar kısmına gidin. Ayarlar kısmında depolama diye bir sekme karşınıza çıkacaktır. Bu sekmeden depolama özelliklerinizi ve hard disk durumunuzu net şekilde görebilirsiniz. Aşağıya doğru indiğinizde akıllı depolama özelliğini aç butonu karşınıza çıkacaktır. Bu özelliği aktif ettiğiniz anda, akıllı depolama hizmeti için bilgisayarınızın ne kadar zaman aralığı ile temizlenmesini, hangi şekillerde hangi uygulamaların kaldırılması gerektiğine dair birkaç tanımlama özelliği olacaktır. Buradan tanımlayacağınız zaman aralıkları ve işlem yönergeleri ile akıllı depolama özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı